Wszyscy rodzice z wielkimi emocjami czekają na pierwszy krok malucha. To najprawdopodobniej najważniejszy z poszczególnych elementów rozwoju dziecka oraz ogromna rewolucja w jego sposobie poruszania się i postrzegania rzeczywistości. Samo chodzenie otwiera przecież bardzo dużo możliwości do poznawania świata, wchodzenia z nim w interakcje i funkcjonowania w domu.

Dlatego ten etap jest również szczególnie ważny dla budowania prawidłowej sylwetki i odpowiednich nawyków, ponieważ te małe nogi będą musiały nosić nasze dziecko przez całe jego życie, a to, czego nie dopilnujemy na tym etapie rozwoju może się później odbić na jego zdrowiu, kondycji i postawie.

Rodzice i dziadkowie z entuzjazmem przyjmują więc pierwszy krok dziecka. Warto w tym momencie pochylić się jednak nie nad gadżetami, lecz tym, jak zapewnić prawidłowy chód i ustawienie stopy. A tym samym zdrowie – na bardzo długo.

Odpowiednie buty – must have każdego malucha

Statystycznie zdrowe dzieci zaczynają chodzić między dwunastym a siedemnastym miesiącem życia. Dla wielu osób ten pierwszy krok jest priorytetem, ale warto zdać sobie sprawę, że harmonijnego rozwoju nie należy przyspieszać i nie wolno stawiać dziecka na siłę, jeśli nie jest na to gotowe. Każdy maluch jest inny – ma inne napięcie mięśniowe, inną koordynację czy też nawet odwagę i motywację. Warto dać dziecku czas, by ten ważny etap rozwoju zrobiło, gdy będzie na to gotowe. Elementami rozwoju, jakie poprzedzają chodzenie musi być raczkowanie, upadanie i wstawanie i chodzenie bokiem przy meblach. Fizjoterapeuci podkreślają, że to podstawa prawidłowego rozwoju. Pierwsze kroki według specjalistów powinniśmy pozwolić dziecku robić boso lub w skarpecie antypoślizgowej, bo tylko kontakt z podłożem zapewnia stopie prawidłowy rozwój. A tym samym stymuluje mięśnie całego ciała do odpowiedniej pracy. Zakup butów powinien być też również bardzo mocno przemyślany. Wybierajmy zawsze te najlepsze, dostosowane do stopy malucha.

Odpowiednie dopasowanie

Buty dla dzieci to ogrom wzorów i kolorów. Najważniejsze jest jednak odpowiednie dopasowanie do stopy. Idealne obuwie to nie tylko element garderoby, ale przede wszystkim stymulacja chodzenia i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Idealny but to taki, w którym stopa się nie ślizga, stabilnie utrzymuje całą jej konstrukcję, pozwalając jej swobodnie pracować.

Specjaliści podkreślają, że dziecko potrzebuje rocznie około trzech par butów ze względu chociażby na tempo rośnięcia stopy. I choć cena każdej z nich jest porównywalna do tej dla dorosłych nie wolno na tym wydatku oszczędzać. Wielu rodziców kupuje więc maluchowi buty „na wyrost”, by wystarczyły na dłużej, ale to pozorna oszczędność. W takich bucikach po prostu źle się chodzi, stopa jest podatna na kontuzje i możemy wykształcić bardzo złe nawyki, których ciężko się będzie później pozbyć. Idealne dopasowanie buta do rozmiaru i szerokości stopy jest więc kluczowe. Warto więc maluchowi kupić parę maksymalnie o jeden rozmiar większą od długości stopy. W przypadku dzieci, które zaczynają chodzić powinno to być nawet pół rozmiaru.

Modele i warianty

Półki z butami dla dzieci w sklepach uginają się pod ciężarem równych modeli. Pośród tych dostępnych na https://allegro.pl/kategoria/obuwie-25952 warto wybierać te, które są i wygodne i praktyczne. Dzieci mają ogromną energię i jak tylko nauczą się chodzić i biegać, niemalże stale te umiejętności doskonalą. Niektórzy rodzice mówią nawet, że butów używają wręcz wyczynowo. Dlatego każda para musi być przygotowana na ekstremalne sytuacje. Dlatego musi doskonale trzyma stopę. W takich momentach nie sprawdzi się zapięcie na rzep, pomimo tego że jest bardzo wygodne zarówno dla rodziców, jak i maluchów. Odpowiednie sznurowanie buta pozwoli na pełną kontrolę ustawienia stopy i zapewni jej bezpieczeństwo. Poza tym warto sprawdzać, czy dziecko nie wyrosło ze swoich ulubionych bucików. Za ciasne będą powodować ból i dyskomfort przy chodzeniu.

Poza tym zwracajmy uwagę na to, jak stopa w bucie „leży”. Dobrej jakości obuwie dla maluchów charakteryzuje się wieloma elementami. Jednym z ważniejszych jest szeroki czubek. Powinien on pozwalać palcom układać się swobodnie, by zachowały swoją naturalną ruchliwość. Dodatkowo czubek powinien być wysoki. Innym istotnym elementem będzie tylna część buta, która wspomaga prawidłowe ustawienie osi piety. Tę stabilizację producenci uzyskują poprzez konstruowanie wysokich bucików, które podtrzymują kostkę w jej naturalnym położeniu. Dlatego warto małemu dziecku nawet sandałki kupować z zakrytą piętą. W tych bardziej tradycyjnych stosuje się charakterystyczne wgłębienie, które zapobiega koślawości lub szpotawym ustawieniu stopy.

Przy zakupie warto sprawdzić elastyczność podeszwy. Powinna ona zginać się na linii stawów – między palcami a śródstopiem. Dzięki temu zapewnia prawidłowy fizjologiczny chód.

Najważniejszym aspektem dla wielu osób jest wygląd. Oczywiście buty dla dzieci to cała feeria wzorów i kolorów, które nawet dorosłych zachwycają. Pojawiają się ciekawe motywy ulubionych postaci bajkowych czy też zwierzątek lub kwiatków. Dla stopy dziecka najważniejszy będzie jednak materiał, z którego bucik jest wykonany. Powinien być naturalny, miękki i higieniczny. Dzięki temu i odpowiednio dostosuje się do kształtu stopy i zapewni jej oddychanie. Najpopularniejszymi materiałami są oczywiście skóry naturalne oraz nowoczesne tkaniny o specjalnych właściwościach. Odprowadzają one wilgoć, a jednocześnie utrzymują prawidłową temperaturę i są wodoszczelne.

Odpowiednie buty dla dziecka to inwestycja w jego zdrowie i rozwój.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *