1 miesiąc
Zygota, powstała w wyniku zapłodnienia komórki jajowej, przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie się zagnieżdża. Komórki mnożą się, powstają zawiązki poszczególnych układów i narządów wewnętrznych oraz kończyn. Wśród komórek można wyróżnić trzy typy. Jedne dają początek endodermie – tworzącej układ pokarmowy i narządy wewnętrzne, inne rozwijają się w ektodermę – tworzącą mózg, układ nerwowy i skórę, a jeszcze inne w mezodermę – tworząca kości i mięśnie. Około 21 dnia zaczyna bić prymitywne na razie serce. Zarodek pływa w wypełnionej płynem bańce, która przekształci się w worek owodniowy. Pęcherzyk żółtkowy dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych do ok. 12 tygodnia, kiedy to wykształca się łożysko, które przejmuje jego funkcje. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży zarodek przypomina malutki strąk fasoli i mierzy ok. 5mm.

2 miesiąc
Jest to okres bardzo szybkiego rozwoju dziecka. Wykształcają się kończyny, wyodrębniają się palce rąk i nóg. Głowa jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała gdyż mózg rozwija się szybciej niż inne części. Widać dwa małe uwypuklenia przyszłych oczu, dołeczki dla uszu, nosa i ust. Gotowe są zawiązki zębów. Skóra jest bardzo cienka i przezroczysta ale już wykształcają się gruczoły potowe i delikatny meszek. Pod koniec drugiego miesiąca elementy wszystkich głównych narządów wewnętrznych są już na swoim miejscu. Serce ma już cztery jamy i bije ok. 180 razy na minutę czyli dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka. Układ pokarmowy tworzy się szybko, ale jeszcze nie funkcjonuje. W 41 dniu pojawiają się pierwsze odruchy nerwowe, a w 43 dniu pierwsze oznaki fal mózgowych. Zarodek mierzy ok. 3 cm i waży 2-3 g. Od końca tego miesiąca zaczyna być nazywany płodem.

3 miesiąc
Tempo rozwoju jest nadal bardzo duże. Proporcje poszczególnych części ciała są coraz bardziej harmonijne, choć głowa stanowi ciągle 1/3 długości ciała. Oczy są bardzo szeroko rozstawione i przykryte powiekami. Kończyny wydłużają się i dziecko zaczyna nimi poruszać, choć mama będzie mogła odczuć ruchy maleństwa dopiero w 18 – 20 tygodniu. Rozpoczyna się proces kostnienia chrząstek, który potrwa aż do osiągnięcia przez dziecko pełnej dojrzałości. Pod koniec trzeciego miesiąca wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni ukształtowane, ale nie wszystkie jeszcze w pełni funkcjonują. Nerki filtrują mocz do płynu owodniowego, serce pompuje krew do wszystkich części ciała. Jest już żołądek i wątroba. Wykształcają się jajniki i jądra, ale podczas badania USG nie można rozpoznać jeszcze płci dziecka. Płód mierzy 6-7 cm i waży ok. 20 g.

4 miesiąc
Dziecko jest teraz bardzo szczupłe ponieważ nie ma jeszcze w ogóle warstwy tłuszczu. Skóra jest cienka i półprzezroczysta, prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Formują się kości twarzy, podczas badania USG można zobaczyć nos i usta. Oczy pozostają zamknięte, pojawiają się pierwsze delikatne rzęsy i brwi. Zaczyna rozwijać się zmysł dotyku oraz smaku i dziecko poznaje smak płynu owodniowego. Pod koniec czwartego miesiąca dziecko słyszy pierwsze w życiu dźwięki. Docierają jednak one do jego uszu mocno zniekształcone. Maluszek rusza się coraz intensywniej gdyż jego mięśnie stają się coraz silniejsze. Umie już zginać i rozprostowywać palce, ręce i nogi, ssać kciuk, bawić się pępowiną. Niektóre kobiety potrafią rozpoznać ruchy dziecka już w 16 – 17 tygodniu. Narządy wewnętrzne doskonalą swoje funkcje. Serce pompuje dziennie 30 litrów krwi. U dziewczynek, w jajnikach, tworzą się wszystkie komórki jajowe. Płód mierzy ok. 15 cm (od głowy do pośladków) i waży ok. 200 g.

5 miesiąc
Płód coraz bardziej przypomina małego człowieczka, choć nadal jest szczupły a jego skóra pomarszczona. Na końcach palców pojawiają się paznokcie i linie papilarne. Ciało pokrywa delikatne owłosienie zwane lanugo. Tempo wzrostu słabnie nieco aby mogły rozwijać się układy: oddechowy, pokarmowy i odpornościowy. Narządy płciowe są już wykształcone, podczas badania USG lekarz może więc rozpoznać płeć twojego dziecka. Płód nieustannie się porusza i w 19 – 20 tygodniu ciąży na pewno odczuwasz już jego ruchy. Na początku są one bardzo delikatne, przypominają delikatne muśnięcia, "puszczanie bąbelków", z czasem stają się bardziej wyraźne. Pod koniec piątego miesiąca dziecko osiąga 20 cm wzrostu (od głowy do pośladków) i ok. 500 g wagi. Uznaje się, że poczynając od 22 tygodnia ciąży płód ma niewielkie szanse na przeżycie poza łonem matki. Od tego czasu mówimy o porodzie przedwczesnym, nie poronieniu.

6 miesiąc
Proporcje dziecka stają się coraz bardziej podobne do tych, jakie będą po urodzeniu. Ciągle delikatna ale już nie przezroczysta skóra pokryta jest mazią płodową. Funkcjonują już wszystkie narządy wewnętrzne poza płucami. Płuca wypełnione są nadal płynem owodniowym i będą gotowe do podjęcia oddychania dopiero pod koniec ósmego miesiąca. Serce bije nieco wolniej niż na początku – ok. 150 razy na minutę. Dziecko ma teraz dużo miejsca w macicy, porusza się więc bardzo intensywnie. Mniej więcej w 24 tygodniu ciąży płód otwiera oczy i kiedy twój brzuch jest odkryty dziecko może dostrzec prześwitujące przez skórę światło. Kończy się powstawanie komórek nerwowych, nadal zwiększa się jednak liczba połączeń między nimi. Wykres fal mózgowych sześciomiesięcznego płodu przypomina zapis fal mózgowych noworodka. Dziecko mierzy ok. 25 cm i waży 700 – 800 g.

7 miesiąc
Intensywnie rozwija się teraz podściółka tłuszczowa, pośladki, brzuszek i policzki dziecka zaokrąglają się. Jeśli jest chłopcem, to jądra zstępują teraz z jamy brzusznej do moszny. Dziecko słyszy głosy z otoczenia, uczy się rozpoznawać głos matki. Często reaguje na gwałtowne hałasy, np. trzaśnięcie drzwiami wiercąc się i kopiąc. Z kolei spokojna muzyka może je uspokoić. Płód szybko powiększa swoją masę, jest mu więc coraz ciaśniej w macicy. Może jednak nadal obracać się, choć większość dzieci poczynając od 30 tygodnia ustawia się główką w dół. Ponad 90% maluchów urodzonych w terminie przyjmuje prawidłowe ułożenie. W tym czasie pojawia się też odruch ssania. Pod koniec siódmego miesiąca dziecko osiąga 27 – 30 cm wzrostu licząc od głowy do pośladków (ok. 40 cm od czubka głowy do palców stóp) i ok. 1,5 kg wagi.

8 miesiąc

W ósmym miesiącu głowa jest już proporcjonalna do reszty ciała, pojawiają się włosy. Nadal zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, która po porodzie pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Maź płodowa chroni skórę przed nasiąkaniem płynem owodniowym. Płód ciągle pije – połyka i wydala do pół litra wód płodowych w ciągu dnia. Jelita wypełnia smółka – ciemnozielona substancja złożona z martwych komórek śluzówki jelit oraz wydzieliny wątroby i nerek. Mózg i układ nerwowy są już w pełni wykształcone, dziecko może mieć nawet sny. Zdaje się na przemian spać i czuwać. Nadal wykształcają się płuca. Dziecko waży teraz ok. 2,5 kg i ma 32 cm długości (od głowy do palców stóp jest to 46 – 50 cm).

9 miesiąc
Od 37 tygodnia ciąży dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Na tym etapie płuca są już gotowe do podjęcia oddychania. Zanika lanugo, choć niektóre dzieci rodzą się z kępkami włosów, np. na plecach. Maluch intensywnie rośnie, pod koniec ciąży nie ma właściwie miejsca do poruszania się dlatego nie odczuwasz już tak intensywnie jego ruchów. Na 2-4 tygodnie przed porodem niektóre kobiety odczuwają zmniejszenie nacisku w okolicy przepony i żołądka, dzięki czemu łatwiej jest oddychać. Oznacza to, że dziecko przesuwa się w dół, jego główka wsuwa się do miednicy. Czaszka nie jest jednak skostniała, jej kości mogą zachodzić na siebie podczas porodu, ułatwiając dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny i pochwę. Ciemiączka zasklepiają się dopiero w kilka miesięcy po urodzeniu. Twarz jest zazwyczaj pucołowata a oczy niebieskie. Ich kolor zmienia się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Pod koniec 9 miesiąca dziecko mierzy 50 – 55 cm i waży przeciętnie 3,5 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *