Ale to wciąż przekłada się na dzienne pragnienia dla obu płci, zgodnie z badaniami Stowarzyszenia Amerykańskich Psychologów w Los Angeles.
"Teoretycznie każdy obiekt tych badań, mężczyzna i kobieta, zgłaszał doświadczanie seksualnego pożądania w dziennych odstępach czasu”, podsumowuje współbadacz Pamela Regan, profesor psychologii z Uniwersytetu Stanowego w Kalifornii, Los Angeles, a także Leah Atkins.
Przeprowadzili oni 676 wywiadów z mężczyznami i kobietami, których wiek był w granicach 25 lat, na temat intensywności i częstotliwości, z jakimi doświadczali swoich seksualnych pragnień. 97,3% badanych zgłosiła fakt doświadczania uczucia silnego pożądania, z niewielką tylko przewagą mężczyzn (98,8%) nad kobietami (95,9%).
Mężczyźni myślą o seksie 4 razy częściej
W zgodzie z poprzednimi badaniami, grupa badaczy odkryła, że mężczyźni myślą o seksie częściej – blisko czterokrotnie częściej – niż kobiety.
"Te różnice mogą odbijać procesy socjologiczne, które w różny sposób wpływają na zachowania seksualne kobiet i mężczyzn.”
Różnice może wywoływać testosteron
Jedną z biologicznych różnic może być wysoki poziom testosteronu u mężczyzn, wcześniejsze prace Pameli Regan wskazywały na stymulująca rolę hormonów w pojawianiu się pożądania.Te odkrycia "nie oznaczają, że mężczyźni zawsze czują pożądanie lub kobiety są niezainteresowane seksem lub nie odczuwają pożądania”. W rzeczywistości "seksualne różnice w odczuwaniu pożądania mogą być bardzo częste w życiu mężczyzny i kobiety.
Pozostaje jednak wiele pytań. Stały się one tematem poezji, dramatu i piosenki, pożądanie nie było gorącym tematem badań. "Jednak zasługuje na znacznie większe naukowe zainteresowanie niż tradycyjnie otrzymywało”, podsumowują badacze.