Błona dziewicza (hymen), to błona, która częściowo zamyka wejście do pochwy kobiety i może działać jako bariera, aż do momentu przerwania wskutek wywieranego na nią mechanicznego nacisku. W sensie historycznym nietknięta błona dziewicza była potwierdzeniem niewinności i dotychczasowej cnotliwości kobiety, szczególnie w czasie "dziewiczej" nocy poślubnej. Takie pojęcie jest z gruntu fałszywe. Błona dziewicza może z nieznanych powodów rozchylić się sama, nie stawiając oporu pierwszemu partnerowi seksualnemu. Mogła też w przeszłości być przerwana z innych powodów, wreszcie mogła ulec zanikowi.

Utratę dziewictwa definiuje się zwykle jako odbycie stosunku płciowego, jednak w rzeczywistości istnieje dość pojemna "szara strefa", obejmująca osobników całkiem nieźle doświadczonych pod względem seksualnym, lecz w sensie technicznym wciąż pozostających "dziewicami". Jeżeli uprawiają seks oralny lub zostali doprowadzeni do orgazmu przez ręce partnera stymulujące genitalia, formalnie nadal uważa się ich za dziewice. A przecież mogą mieć o wiele więcej doświadczenia niż ktoś, kto odbył jeden stosunek płciowy.

Pojęcie dziewictwa można zastosować w odniesieniu do osobników obojga płci, choć większość kultur inaczej podchodzi do kwestii dziewictwa mężczyzn i kobiet. W społeczeństwach zachodnich tradycyjnie obowiązywały dwie normy moralne. Od kobiet oczekiwano dziewictwa do chwili zawarcia małżeństwa, podczas gdy mężczyzn wręcz zachęcano do gromadzenia wielu doświadczeń seksualnych.

W współczesnej Ameryce podejście to utraciło wiele ze swej uprzedniej popularności, chociaż nadal żywe jest zjawisko podwójnej moralności.

Dziewczyny często określane są jako "łatwe", jeżeli zbyt chętnie mówią chłopakowi "tak". Chłopcy są często zachęcani przez społeczeństwo do "zaliczania" dziewczyn. Nastoletni chłopak, który jeszcze jest dziewicą, może się martwić, że rówieśnicy określają go jako "przegranego".

Obecnie, właściwie wbrew podwójnej moralności, presji utraty dziewictwa podlegają zarówno dziewczyny, jak i chłopcy, gdyż nastawienia społeczne wobec nastolatków obojga płci uległy znacznemu rozluźnieniu. Wielu nastolatków, chłopców i dziewcząt, odczuwa ogromny nacisk ze strony rówieśników, wzywających do podjęcia aktywności seksualnej. Seks wydaje się być wszechobecny w telewizji, w kinie, na wideoklipach i w czasopismach. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi czuje pilną potrzebę odbycia pierwszego stosunku, a niektórzy z nich są wręcz zakłopotani swoim dziewictwem.

Nikt nie powinien czuć się zmuszony do podejmowania decyzji utraty dziewictwa pod wpływem nacisku grupy rówieśniczej, wstydu, zakłopotania czy cudzych wartości. Pierwszego zbliżenia nigdy się nie zapomina. Dużym błędem życiowym jest decydowanie się na ten krok w niefortunnym momencie, z niewłaściwą osobą lub podług cudzych reguł.

  • BŁONA DZIEWICZA
Cienka błona umiejscowiona u ujścia pochwy kobiety. Jej struktura stanowi cechę osobniczą: czasami jest ona prawie niedostrzegalna, czasami tworzy otwór pozwalający na wprowadzenie do pochwy jednego lub dwóch palców, czasami zarasta całkowicie dolny brzeg ujścia pochwy. Pomimo tej różnorodności, posiadanie nietkniętej błony, stanowiło od wieków dowód na nietknięte dziewictwo dziewczyny, i to nie tylko w zachodnim kręgu kulturowym. Niektóre społeczeństwa surowo przestrzegające tradycji nadal żądają „dowodu” niewinności panny młodej w postaci zabrudzonych krwią prześcieradeł z poślubnego łoża.

W Ameryce i większości krajów Zachodu brak błony dziewiczej przy pierwszym stosunku seksualnym jest zjawiskiem powszechnie uznawanym za naturalne, gdyż powierzchnia błony mogła ulec rozciągnięciu lub przerwaniu wskutek intensywnego uprawiania sportów czy wprowadzania do pochwy palców; czasami przerwanie błony następuje też w wyniku zabiegu chirurgicznego (to zresztą zdarza się stosunkowo rzadko). Nie uszkodzona błona dziewicza przy pierwszym stosunku rozciąga się i zazwyczaj pęka, gdy mężczyzna wprowadza członek do pochwy, czemu towarzyszyć może niewielki ból i lekkie krwawienie. Kobieta, którą perspektywa ta niepokoi, może rozciągnąć błonę palcami lub udać się do lekarza, który z łatwością dokona przecięcia błony.

Bywają rzadkie przypadki, gdy błona dziewicza zasłania całkowicie ujście pochwy, zatrzymując upływ krwi menstrualnej u dojrzewającej dziewczyny, odczuwającej w następstwie bóle w podbrzuszu. Problem ten można z reguły rozwiązać poprzez chirurgiczne nacięcie błony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *