Sprzątanie domu to praca, która niewielu osobom sprawia przyjemność. Większość z nas traktuje ten obowiązek raczej jako przykrą konieczność. Sprzątać jednak trzeba – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Doprowadzenie mieszkania do zadowalającego stanu nie musi być żmudne, męczące i długie. Tak naprawdę spędzamy na tej czynności więcej czasu niż powinniśmy. Wszystko przez niewłaściwą organizację czasu. Wystarczy jednak zmienić swoje nawyki i zastosować pewien plan działań, aby praca poszła sprawnie i szybko.

Wstęp do porządków

Sprzątanie rozpoczynamy od wyrzucenia wszystkich grubszych śmieci. Bierzemy do ręki worek i przechodzimy przez wszystkie pomieszczenia w domu, zbierając jednocześnie wszelkie nieczystości – opakowania, zużyte ręczniki papierowe, butelki po napojach, odpadki, których nie wynieśliśmy wcześniej etc. Worek najlepiej jest niezwłocznie wyrzucić do kontenera.

Usuwanie „przeszkód”

Jeżeli nie sprzątamy z grubsza na bieżąco, zawsze w pokojach znajdą się brudne talerze, szklanki, ubrania niepierwszej świeżości. Przed przystąpieniem do dalszych etapów należy wszystko usunąć – naczynia zanieść do kuchni, a ubrania do łazienki.

Odkurzanie

Następny krok to odkurzanie. Należy odkurzyć podłogi, pamiętając o obszarach pod meblami i za kanapami/fotelami. Jeżeli w domu znajdują się wykładziny lub dywany, wówczas musimy szczególnie sumiennie przyłożyć się do usuwania kurzu z tych powierzchni. Im lepiej odkurzymy, tym mniej będzie zbierać się go na meblach w ciągu kolejnych dni. Jest to również bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ kurz jest nośnikiem roztoczy, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów.
Odkurzanie podłogi to nie wszystko – przyjrzyj się, czy w rogach sufitu nie ma pajęczyn lub innych niespodzianek.

Odkurzanie mebli

Po sprzątnięciu największego kurzu pora na zmierzenie się z tym, który osadził się na meblach i półkach. Do usuwania kurzu przyda się środek czyszczący w sprayu i szmatka z mikrofibry. Zamiast niej możesz również zastosować higieniczne w użyciu ręczniki papierowe, które sprawdzą się równie dobrze, a po sprzątaniu po prostu je wyrzucisz. Jeżeli w domu mieszkają alergicy, nie stosuj chemicznych środków, ale mieszankę wody z dodatkiem kilku kropel olejku zapachowego, np. o właściwościach bakteriobójczych i odświeżających.

Podłogi drewniane i panele

W następnej kolejności musisz zadbać o dokładną czystość podłóg. W większości współczesnych domów podłogi pokryte są deskami drewnianymi lub panelami. Do ich mycia przeznaczone są specjalne środki, skomponowane dla konkretnego typu podłóg. Panele mają specyficzną budowę (sprasowany papier pokryty fornirem), dlatego nie zaleca się tu stosowania mopów, które nanoszą zbyt dużą ilość wody. Najlepiej przemywać je ręcznikami papierowymi nasączonymi lekko rozcieńczonym środkiem myjącym. Drewno lakierowane myjemy produktami nabłyszczającymi, z kolei impregnowanego nie myjemy wcale.

Kuchnia

To największa zmora wszystkich domowników – tutaj jest najwięcej pracy. W przypadku tego pomieszczenia najważniejsza jest regularność i codzienne sprzątanie – nie ma wyjścia. Zazwyczaj skupiamy się wtedy na brudnych naczyniach, które należy zmyć po każdym posiłku. Jednak zanieczyszczenia gromadzą się także w inny sposób. Sprzątając kuchnię, zwróć uwagę na górne szafki – tam lubi przylepiać się kurz, który jest zmieszany z tłustymi oparami, jakie powstają w trakcie gotowania. Do łatwego usunięcia brudu przydadzą się ręczniki papierowe nasączone środkiem myjącym, a na czystą powierzchnię połóż zwykłe gazety. To ułatwi pracę następnym razem.

Jeden komentarz

  1. Przede wszystkim trzeba być dokładnym- sprzątanie „po łebkach” da krótkotrwały efekt…. i za kilka dni będzie to samo-a po co? No i druga sprawa-odpowiednie środki chemiczne, osobiście zamawiam z ichemia, które doczyszczą powierzchnię i nadadzą ładnego, świezego zapachu w całym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *