EVRA – wygodna metoda transdermalna

Antykoncepcja transdermalna jest wygodna z wielu powodów. Najważniejsze z nich, z punktu widzenia kobiety, to:

  • komfort (wystarczy o niej pamiętać raz w tygodniu)
  • nie wymaga zmiany stylu życia
  • jest odwracalna
  • wysoka skuteczność (np. wymioty czy biegunka nie obniżają jej skuteczności, jak w przypadku pigułek antykoncep-cyjnych).

EVRA – JAK DZIAŁA?
Evra to cienki, beżowy, elastyczny plaster w kształcie kwadratu o wymiarach 45 mm na 45 mm. Naklejony na skórę (przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) uwalnia hormony, które dostają się bezpośrednio do krwiobiegu i zapobiegają zajściu w ciążę. Evra zawiera dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen (etynostradiol) oraz progestagen (norelgestromin). Zapobiegają one owulacji, tzn. komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, a tym samym nie może zostać zapłodniona.

EVRA – SKUTECZNOŚĆ!
Antykoncepcja hormonalna w postaci plastra, podobnie jak pigułka antykoncepcyjna, jest wysoce skuteczna w zapobieganiu ciąży.

W przypadku każdej metody antykoncepcji jej skuteczność obniża się wraz z rosnącą liczbą błędów popełnianych w jej stosowaniu. Najczęstszym błędem, który popełniają kobiety, jest nieregularne zażywanie pigułek. Okazuje się, że jedna na pięć kobiet stosujących doustną antykoncepcję przynajmniej dwa razy w miesiącu zapomina o połknięciu tabletki. Według badań[1] przeprowadzonych przez Instytut Badawczy TNS OBOP aż 1/3 kobiet obawia się, że zapomni zażyć pigułkę, a 12 % boi się popełnić błąd w jej stosowaniu.

Stosowanie plastra znacznie minimalizuje ryzyko zapomnienia o antykoncepcji. Teraz trzeba pamiętać o niej jedynie raz na tydzień, a nie jak dotąd – codziennie.

Inny częsty problem, który obniża skuteczność antykoncepcyjną doustnych metod hormonalnych to wymioty lub biegunka. W przypadku metody transdermalnej to ryzyko nie występuje, ponieważ Evra omija układ pokarmowy.

EVRA – JAK JĄ STOSOWAĆ?
Miejsce stosowania:
Preparat Evra można przyklejać w czterech dowolnie wybranych miejscach: na pośladku, na łopatce, na ramieniu lub na podbrzuszu. Nie trzeba zmieniać miejsca, w którym przykleja się kolejny plaster. Jednak, aby uniknąć ewentualnych podrażnień skóry, nie należy przyklejać plastrów zbyt długo dokładnie w tym samym miejscu. Plastrów nie wolno w żadnym wypadku przyklejać na piersiach.

Zasada stosowania w cyklu miesięcznym: Pierwszy plaster przylepia się w pierwszym dniu cyklu (czyli pierwszym dniu miesiączki), kolejne w odstępie siedmiu dni – tj. drugi w ósmym, a trzeci w piętnastym dniu cyklu. Czwarty tydzień to tydzień bez plastra. W tym czasie powinna wystąpić miesiączka. Po upływie czwartego tygodnia należy rozpocząć kolejny, trzytygodniowy cykl stosowania preparatu Evra. Łatwo zapamiętać, że cykl naklejania powtarza się co tydzień, np. pierwszy plaster naklejamy w poniedziałek, odklejamy go w poniedziałek tydzień później i naklejamy drugi plaster. W kolejny poniedziałek odklejamy drugi plaster i naklejamy trzeci plaster. Następnie w czwarty poniedziałek zdejmujemy trzeci plaster i mamy 7 dni przerwy.

Opakowanie zawiera trzy identyczne plastry, więc kolejność naklejania plastrów nie ma znaczenia. Zawsze należy stosować tylko jeden plaster Evra – tzn. zdjąć zużyty plaster przed przyklejeniem nowego. Nowy plaster powinien być naklejony bezpośrednio po zdjęciu poprzedniego.

EVRA – KOMFORT STOSOWANIA
Plastry Evra są wygodne w stosowaniu. Tak samo łatwo się je nakłada, jak zdejmuje. Naklejenie plastra zajmuje kilka sekund. Aby go zdjąć, wystarczy po prostu odkleić plaster, unosząc jeden z dowolnych rogów.

Polki już od dwóch lat stosują plastry Evra i stale poszerza się grono użytkowniczek. Kobiety mogą zdecydować, czy naklejać plaster w miejscu widocznym czy pod ubraniem. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć niebawem – po otrzymaniu ogólnopolskich wyników badań prowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC. Dowiemy się wówczas, co myślą mężczyźni o widocznej antykoncepcji.

Stosowanie plastra Evra nie wymaga zmian w stylu życia kobiety. Evra doskonale przylega do ciała, nawet w trudnych warunkach, np. przy podwyższonej wilgotności czy temperaturze. Nie trzeba ograniczać kąpieli, korzystania z basenu czy wysiłku fizycznego.

EVRA – CENA PRODUKTU
Produkt jest pełnopłatny. W różnych aptekach cena ta waha się w granicach 49 zł a 60 zł, można przyjąć, że średnia cena produktu to ok. 55 zł.

[1] Badanie przeprowadzono przez TNS OBOP na reprezentatywnej losowej próbie mieszkanek Polski powyżej 15 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *