Fizjoterapia jest powszechnie znanym terminem, jednak kiedy mówimy o fizykoterapii, wiele osób reaguje konsternacją. Czy to jakaś pomyłka, przejęzyczenie? Nie, fizykoterapia jest po prostu jedną z form fizjoterapii. Jak wskazuje jej nazwa, polega na działaniu na organizm za pomocą bodźców fizycznych, pochodzących z natury albo uzyskiwanych za pomocą specjalnych urządzeń. Więcej o fizykoterapii opowiada specjalista z gabinetu Fizykoterapia Bielsko – Biała.

Różnica między fizjoterapią a fizykoterapią

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że fizjoterapia jest pojęciem szerszym, które zawiera w sobie fizykoterapię. Fizjoterapia to cały szereg różnych działań, sposobów oddziaływania różnorodnymi bodźcami na organizm człowieka. Umożliwia ona przeprowadzenie rehabilitacji i przywrócenie ciału sprawności fizycznej. Fizykoterapia z kolei to działania fizjoterapeutyczne, które wykorzystują naturalne czynniki. Mogą to być na przykład promienie UV, odpowiednio dobrana temperatura czy prąd o konkretnym natężeniu. Fizykoterapia również służy rehabilitacji i przywracaniu pełnej sprawności ruchowej u osób po wypadkach, zabiegach i operacjach, czy chorych. Jej celem jest również zmniejszanie lub całkowite eliminowanie bólu, stanów zapalnych.

Jakie zabiegi wykonywane są w ramach fizykoterapii?

We wspomnianym wcześniej gabinecie fizykoterapii w Bielsku – Białej wykonywane są zabiegi przypominające te, które powszechne są w uzdrowiskach. Najpopularniejsze z nich i stosowane powszechnie nawet przez osoby zdrowe to kriokomora (komora z bardzo niską temperaturą), sauna oraz łaźnia (gdzie działa wysoka temperatura i para wodna), laseroterapia, czy elektrolecznictwo, które polecane są nie tylko w celach zdrowotnych, ale również związanych z urodą. Inną przyjemną, stosowaną w uzdrowiskach metodą jest balneoterapia, czyli oddziaływanie wodami mineralnymi, zarówno przez ich spożywanie, jak kąpiele. Inną ciekawą odmianą fizykoterapii, którą większość z nas stosuje całkiem nieświadomie, jest helioterapia, czyli kąpiele słoneczne, które również mają bardzo korzystny wpływ na organizm. W gabinecie w Bielsku – Białej wykonywana jest także magnetoterapia, czyli działanie polem magnetycznym na chorobowo zmienione miejsca, oraz ultrasonoterapia, czyli oddziaływanie za pomocą ultradźwięków.

Warto pamiętać o ofercie fizykoterapeutów, która okazuje się przydatna nie tylko w  sytuacji, gdy spotka nas jakiś uraz, ale także jako profilaktyczna metoda dbania o dobrostan organizmu, zmniejszająca poziom stresu i zapewniająca promienny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *