Implantologia – rewolucja w stomatologii estetycznej

Jeżeli nie wypełnimy braków w uzębieniu, doprowadzić to może w przyszłości do przesuwania i przekrzywienia oraz rotacji istniejących zębów. Z tego powodu powstaje „krzywy zgryz”, który może prowadzić do rozchwiania zębów, skutkiem czego jest utrata kolejnych zębów.

Czym uzupełnić brak zęba?

Najpopularniejsze są 3 możliwości:

Ruchoma proteza – jest to dość kłopotliwe dla pacjentów rozwiązanie. Powoduje wiele ujemnych skutków. Dyskomfort poprzez konieczność wyjmowania i mycia poza jamą ustną. Nieraz pod protezę przedostają się drobinki jedzenia.

Mosty protetyczne – największą wadą tej metody jest to, że wiąże się ona z koniecznością oszlifowania zdrowych zębów, które jest bardzo trudno odtworzyć w idealny sposób.

Implanty – jest to najbliższa do fizjologii metoda rekonstrukcji utraconych zębów. Najnowocześniejsza i najtrwalsza metoda wypełnienia braków w uzębieniu. Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu może być „skrajny” brak kości w połączeniu z sytuacją ekonomiczną pacjenta.

Czym jest implantologia stomatologiczna?

Implant, wbrew powszechnej opinii, to tylko i wyłącznie śruba wprowadzana w szczękę lub w żuchwę. Implanty zazwyczaj stworzone są z bardzo czystego tytanu, który musi posiadać odpowiednie właściwości fizyczne i wysoką jakość powierzchni łączącej się z kością. Śruba musi być obojętna dla naszych tkanek, natomiast powinna z łatwością zrosnąć się z kością. Do implantów mocuje się różnego rodzaju korony, protezy i mosty. Reasumując, imitacja zęba składa się najczęściej z trzech części: z implantu, łącznika i do niego umocowanej korony, odtwarzającej utracony ząb.

Zalety i wady implantów

Główną zaletą implantów stomatologicznych jest ich zbliżenie do fizjologii, wytrzymałość oraz wykonana odbudowa pozwalająca na optymalne użytkowanie, podobnie jak naturalne uzębienie. Implanty zębowe wyglądają z nadbudową protetyczną wyglądają jak własne zęby, ale się nie „psują”, nie ulegają próchnicy i nie wymagają wymiany – mogą nam służyć do końca życia! Jednakże powinniśmy pamiętać, że i o nie trzeba dbać, czyli myć i dokładnie czyścić, szczególnie przestrzenie międzyzębowe, a także regularnie chodzić na kontrole do dentysty.

Podstawowym kłopotem może okazać się cena wszczepienia implantu. Wstawienie implantu wraz z koroną to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak należy zwrócić uwagę, że jest to inwestycja warta takiej kwoty. Tym bardziej, że porównując z poprzednimi latami, jest to koszt mniejszy. Firmy produkujące implanty starają się obniżyć ich koszt, tak żeby były dostępne dla jak największej liczby pacjentów. Mimo to, niestety nie wszystkich stać na tego typu zabieg.

Kolejną wadą jest czas uzupełnienia ubytku. Od zamocowania „implantu – śruby” do założenia koron ostatecznych lub protez muszą upłynąć miesiące. Jest to okres, który daje możliwość zrośnięcia się implantu z kością.

Tak jak początku było wspomniane – nie każdy pacjent może zostać poddany leczeniu implantologicznemu ze względu na istniejące różne sytuacje kliniczne w jamie ustnej. Niestety też w niektórych przypadkach istnieje ryzyko, że implant zostanie odrzucony, to jest biologia. Jednakże decyzję o tym czy zabieg implantologiczny można wykonać czy też nie oczywiście podejmuje lekarz stomatolog. Ważna jest pełna współpraca pacjenta z lekarzem i wykonanie zaleceń pozabiegowych.

Artykuł poleca klinika stomatologii estetycznej CANDEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *