U kobiet spodziewających się dziecka często zdarzają się zakażenia. Jest to skutkiem zachodzących w ich organiźmie procesów hormonalnych, które niekorzystnie wpływają na odczyn pH miejsc intymnych. Dolegliwości okolic intymnych odczuwa wtedy co druga Polka. Wielu dolegliwości można uniknąć przywracając naturalny odczyn pH miejsc intymnych przez mycie ich dwa razy dziennie preparatem zawierającym kwas mlekowy, takim jak na przykład Emulsja Lactacyd – mówi Jeannette Kalyta – Ważne jest, by myjąc okolice intymne kobieta nie korzystała z gąbek ani myjek, ponieważ są to siedliska bakterii. Niewskazane są także częste kąpiele w wannie.

Preparaty zawierające kwas mlekowy mogą zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować podrażnienia i zakażenia sfery intymnej. Niepokojący jest fakt, że jak wykazują badania, tylko 18% kobiet w ciąży stosuje płyny do higieny intymnej zawierające kwas mlekowy. Tymczasem skuteczność produktów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy w walce z dolegliwościami potwierdzają kobiety, które w czasie ciąży stosowały preparat zawiarający ten składnik. Aż 79% ciężarnych respondentek po zastosowaniu produktu Lactacyd zaobserwowało poprawę.

W czasie połogu, trwającego od 6 do 8 tygodni po porodzie, następuje powrót organizmu do stanu sprzed ciąży. Goją się urazy okołoporodowe, występuje krwawienie z dróg rodnych, które stopniowo zastępowane jest zmieniającą się wydzieliną. Dlatego rygorystyczne dbanie o higienę jest wówczas koniecznością – przestrzega Jacek Szulc, lekarz ginekolog-położnik.  Kobieta w okresie połogu powinna częściej niż zwykle myć okolice intymne preparatami do higieny intymnej o odpowiednim pH. W przypadku emulsji do codziennej higieny intymnej powinno ono wynosić około 5,2, natomiast optymalna wartość pH płynu leczącego infekcje okolic intymnych to 3,5 (np. Płyn Ginekologiczny Lactacyd).

Po umyciu pamiętać należy o dokładnym osuszeniu miejsc intymnych, szczególnie w miejscu zszytego nacięcia. Istotny jest w tym okresie dostęp świeżego powietrza do miejsc intymnych. W pierwszych dniach po porodzie dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z bielizny – radzi lekarz Jacek Szulc. Zasady higieny intymnej kobiet w ciąży i w czasie połogu powinny być wyjątkowo rygorystycznie przestrzegane, bo kobieta odpowiada wtedy za zdrowie nie tylko swoje, ale i dziecka.

Źródło: Badanie przeprowadzone w maju 2006 na reprezentatywnej próbie 1636 kobiet na zlecenie marki Lactacyd (GlaxoSmithKline) przez TNS OBOP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *