Jak wygodnie i bezpiecznie podróżować z dzieckiem?

Zbliża się pora urlopowa. Wakacyjne wyprawy z dziećmi mogą być ogromną przyjemnością – pod warunkiem, że poświęcimy chwilę na zaplanowanie wycieczki. Jak przygotować się do podróży i wybrać jej cel, hotel, oraz transport stosownie od wieku malucha?

O czym pamiętać w podróży z dzieckiem?

W przypadku kilkuletnich pociech najlepiej zdecydować się na wyjazd w te miejsca, które już znamy. Bardzo dobrym wyborem „na pierwszy raz” jest zwiedzanie pięknych miejsc w Polsce lub przygranicznych krajów, np. Czech.

Wiele osób decyduje się na wyprawy zorganizowane przez biura podróży, jednak często o wiele oszczędniejszą opcją jest samodzielne zaplanowanie wycieczki. Z małym dzieckiem trudno jest podróżować komunikacją publiczną albo pokonywać długie trasy na pieszo.

Dlatego coraz częściej wybieraną opcją jest wypożyczanie samochodów w miejscu, w którym spędzamy urlop. W ten sposób możemy dotrzeć dosłownie wszędzie i ograniczyć konieczność męczącego chodzenia z maluchem.

Warto również wynająć pojazd na jeden lub dwa dni po to, aby pojechać w inne, okoliczne miejsca, np. do zoo na obrzeżach miasta, czy pobliskiej miejscowości, w której jest jakaś ciekawa atrakcja. Oprócz wygodnego transportu wybierajmy hotele o dość wysokim standardzie higieny. Zwłaszcza gdy podróżujemy z bardzo małym dzieckiem.

Unikajmy tych zlokalizowanych przy ruchliwej ulicy, która przez ciągły hałas utrudni maluchowi zasypianie. Nie chodzi tutaj o wydawanie fortuny na nocleg w pięciogwiazdkowych hotelach, ale o to, aby spełniały one podstawowe warunki akustyczne i higieniczne. Dobrze, aby były dostosowane do potrzeb najmłodszych, np. posiadały plac zabaw czy basen.

Rozmawiaj, tłumacz i nie bierz zbyt wielu rzeczy

Wycieczkę ułatwi też wykupienie śniadania w formie bufetu, dzięki czemu każdego dnia maluch będzie mógł wybierać spośród licznych dodatków do kanapek, jajek w różnych formach, czy płatków z mlekiem. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu (czasem też nerwów) i unikniemy codziennych wypraw do sklepów spożywczych.

Będąc na wycieczce, warto opowiadać dziecku o tym, gdzie jesteśmy i co zwiedzamy. Powinniśmy zwracać jego uwagę na otaczające budynki lub przyrodę. Dostosujmy rozrywkę do wieku i zainteresowań dziecka. Odwiedźmy miejsca, w których znajdują się zwierzęta albo ciekawe wystawy dla najmłodszych.

W trakcie samej wycieczki najlepiej postawić na ruch na świeżym powietrzu i wspólne spędzanie czasu w nowych miejscach. Dużą atrakcją będzie sam spacer po niezbadanej dotąd okolicy. Czasem wystarczy rozmowa na temat tego, gdzie jesteśmy i co znajduje się dookoła.

Wybierajmy się też w miejsca, w których maluch może się wybiegać, czyli do parków i ogrodów botanicznych. Kolejnym istotnym punktem w planowaniu podróży z dzieckiem jest pakowanie się. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie przesadzajmy z liczbą rzeczy, nawet jeżeli zamierzamy poruszać się samochodem. Pozwólmy dziecku zabrać maksymalnie dwie lub trzy zabawki.

Za to podczas jazdy idealnie sprawdzą się kolorowanki, książeczki do czytania, a także bajki na DVD. W ten sposób maluch nie będzie się nudzić, a my zyskamy czas dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *