W jakich sytuacjach otrzymamy skierowanie na badanie USG?

Prędzej czy później każdy z nas będzie potrzebował skierowania na specjalistyczne badania. Niewielu z nas ma do końca pojęcie jakie badania może zlecić internista, a jakie specjalista.

Jeszcze do niedawna lekarz pierwszego kontaktu nie mógł dawać skierowań na wiele badań. Jednak jakiś czas temu sytuacja uległa zmianie.

Jakie badania może zlecić internista?

Lekarz może wystawić skierowanie tylko na bezpłatne badania, jeżeli jest to powodowane diagnozą, czyli wtedy kiedy pacjent skarży się na określone kłopoty zdrowotne. Na tej liście znajdują się badania krwi, kału i moczu, prześwietlenia kośćca, klatki piersiowej i jamy brzusznej. Do końca 2014 roku jedynym badaniem USG, jakie mógł zlecić lekarz pierwszego kontaktu, było badanie jamy brzusznej. Obecnie ma on znacznie więcej uprawnień i może on zlecać diagnostykę ultrasonograficzną praktycznie każdego narządu, jeśli występują ku temu wskazania. Zwykle są one związane z dolegliwościami bólowymi, nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych, przebytymi urazami oraz objawami charakterystycznymi dla określonej grup schorzeń. Warto poznać szczegóły dzięki informacjom podanym w słowniku pojęć medycznych: http://proclinic.pl/slowniczek/

Przykładowo USG jamy brzusznej zleci nam lekarz, kiedy cierpimy na bolesność zlokalizowaną w tym obszarze, a także gdy często występuje u nas biegunka i wymioty lub gdy doświadczyliśmy urazu.Podobnie jest z badaniem układu moczowego – jeśli skarżymy się na ból w okolicy lędźwiowej lub przy oddawaniu moczu, a także gdy towarzyszy nam krwiomocz, lekarz skieruje nas na USG.
Szczególnie ważnym jest USG dopplerowskie, czyli badanie układu naczyniowego (tętnic lub żył), które pozwala uniknąć poważnych chorób, a równie często ratuje życie. Jeśli cierpisz z powodu omdleń, zawrotów głowy, czy uczucia „ciężkich nóg” możesz otrzymać skierowanie.

Kiedy badanie nie może czekać

Czasami jest tak, że otrzymamy skierowanie na badanie, jednak jego termin zostaje wyznaczony dopiero za kilka miesięcy. Są sprawy, które nie mogą czekać. W takich sytuacjach warto wykonać badanie w prywatnej klinice. ProClinic we Wrocławiu jest miejscem, gdzie można wykonać większość badań ultrasonograficznych (USG), bez stania w kolejkach i niepotrzebnych nerwów. Gabinet radiologiczny wyposażony jest w najnowocześniejszą aparaturę, która pozwala na precyzyjne i szybkie badanie prawie każdego narządu. Ponadto klinika oferuje zarówno tradycyjne USG ciąży, jak i 3D i 4D, które pozwalają zobaczyć ruchy dziecka, a także rysy jego twarzy, uśmiech oraz określić płeć, a co ważne umożliwia wykluczenie lub diagnozowanie wad rozwojowych.W ProClinic pracują najlepsi profesjonaliści z wielu dziedzin medycyny – dermatolodzy, ginekolodzy, wenerolodzy, laryngolodzy, chirurdzy i radiolodzy. Ponadto klinika współpracuje z siecią 17punktów pobrań, więc pacjenci mogą wykonać badania w najbardziej dogodnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *