Wraz z nadejściem coraz cieplejszych dni, większość z nas marzy o tym by nie tylko wystawić buzię do słonka, ale przede wszystkim, by przyciemnić koloryt skóry. Piękna, równomierna opalenizna to nie tylko od wielu lat nieodzowny element wakacyjnej mody, ale również sposób na stworzenie wizerunku zadbanego i zdrowego ciała.

Niestety nie każde opalanie można uznać za zdrowe. W niektórych przypadkach może ono doprowadzić do oparzeń, a nawet do rozwoju nowotworu skóry. Na szczęście istnieją też sposoby na uzyskanie zdrowej i bezpiecznej opalenizny.

Bezpieczne opalanie – na czym polega?

Na początku warto podkreślić, że opalanie się daje pewne korzyści zdrowotne. Przede wszystkim przyspiesza proces syntezy witaminy D w organizmie, poprawia nastrój oraz pomaga zagoić trądzik. Dlatego również z tych względów warto korzystać z promieni słonecznych – nie tylko dla samej mody czy urody.

Bezpieczne opalanie polega przede wszystkim na stopniowym przyzwyczajaniu skóry do słońca, co zapobiega oparzeniom oraz na umiarze. Choć nie od dzisiaj wiadomo, że nie jest dobrym pomysłem korzystanie ze szkodliwego solarium, to wciąż wiele osób się na to decyduje. Lekarze dermatolodzy twierdzą, że bezpiecznie można korzystać z solarium przez maksymalnie kilkadziesiąt minut w roku. Nie jest to limit, który pozwoli uzyskać nam bursztynowy odcień skóry, więc może lepiej w ogóle z niego zrezygnować? A zamiast tego wystawić skórę do naturalnego słońca?

Zdrowe opalanie na plaży

Nawet opalanie na naturalnym słońcu nie zawsze będzie zdrowe. Szczególnie wtedy, gdy doprowadzimy do powstania poparzeń słonecznych lub zbyt długo będziemy przesiadywać na słońcu. Najbezpieczniejsze opalanie to takie, które nie odbywa się w godzinach między 12 a 16. Dodatkowo należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, zaczynając od jak najwyższej ochrony i stopniowo zmieniając na niższą. Nie wskazane jest także tzw. leżenie plackiem. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest opalanie się w ruchu.

Wszystkich czytelników zainteresowanych również innymi praktycznymi radami dotyczącymi zdrowia zapraszamy do odwiedzenia portalu www.zdrowie-diety.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *