Kreteńskie trio. Tego nie można przegapić

Heraklion. Wyspiarskie centrum
To miasto wzbudza ogromne zainteresowanie turystów, głównie ze względu na bliskość Knossos. Wspaniale prezentuje się również nowsza część miasta, w której architekturze znaleźć można obiekty zarówno weneckie, jak i tureckie. Turystów zachwycają zarówno mury miejskie, jak i średniowieczna twierdza wenecka. Wyjątkowe są jednak tutejsze muzea, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje Muzeum Ikon. Warto też zajrzeć do tutejszego Muzeum Archeologicznego, w którego zbiorach znalazły się m.in. bezcenne freski minojskie.


Chania. Nie tylko latarnia

Symbolem tego miasta stała się charakterystyczna latarnia morska, jednak nie jest ona jedyną atrakcją Chanii. Ten ważny ośrodek administracyjny i turystyczny może zaskoczyć swym pięknem każdego. Koniecznie trzeba wybrać się na Stare Miasto, w którego zabudowie dominuje styl wenecki oraz turecki, co pięknie przypomina o długiej i burzliwej historii miasta. Wspaniale prezentuje się pamiątka po rządach weneckich – port z XIV stulecia, nazywany Portem Weneckim. Z jego potężnych fortyfikacji do dnia dzisiejszego zachowało się „tylko” dziewięć bastionów, które są dziś jedną z największych atrakcji Chanii.

Wizyta w Chanii jest też doskonałą okazją do zapoznania się z wyspiarską kulturą. Działające tu Muzeum Folkloru przedstawia ciekawe eksponaty związane z miejscową sztuką ludową, którym z pewnością warto poświecić więcej uwagi.

Retimno. Turystyczna stolica wyspy
Piękne plaże rozłożone nad wodami Morza Kreteńskiego uczyniły z tego miasta jeden z najpopularniejszych na wyspie kurortów. Mimo swego nowoczesnego charakteru nie brak w okolicy ciekawych zabytków. Tym najważniejszym jest wenecka twierdza, która miała strzec miasta przed piratami. W późniejszym okresie sprawdziła się również jako zabezpieczenie przed coraz silniejszą Turcją. Gdy Retimno, mimo bohaterskiej obrony, stało się miastem tureckim, w jego panoramie pojawiły się liczne meczety. Do dziś, wraz z zabytkami weneckimi, są one prawdziwą ozdobą tutejszej starówki.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje wyspy. Można tu podziwiać ruiny antycznych miast, a zabytkami wyjątkowo cennymi są pałace minojskie (jak np. pałac w Knossos). Wędrując przez Wąwóz Samaria można się natomiast przekonać o pięknie przyrody, którą kusi Kreta All inclusive oraz szeroki wachlarz usług czekających w nadmorskich kurortach czynią natomiast z tej wyspy idealne miejsce do wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *