Co sprawia, że niektóre perfumy Ci się podobają, a niektóre odrzucają?

Każdy z nas odbiera zapachy inaczej. Dla niektórych woń kwitnącego rzepaku to coś, czym się napawają, dla innych to coś, na wskutek czego gwałtownie łapią się za nos. Z tego powodu nie istnieje nic takiego, jak idealny zapach czy perfekcyjne perfumy. Dlaczego?

Co wpływa na odbiór perfum?

Czasami może nam się podobać określony zapach, a innym razem ten sam będzie nas odrzucał. To, jak reagujemy na daną woń zależy od wielu czynników – naszego samopoczucia, pogody, pory roku, a nawet dni, innych zapachów, a także osobistych preferencji. Każde perfumy pachną inaczej w zależności od skóry, na której spoczęły. To właśnie dlatego nie zawsze ten sam zapach będzie dla nas atrakcyjny – to zależy od tego, kto go nosi. Dla przykładu zapach kultowego projektanta – Gucci Pour Homme to przez wiele osób klasyk męskich perfum i kwintesencja elegancji oraz luksusu, jednak sporo głosów użytkowników twierdzi również, że na ich skórze nie pachną dobrze. Niektórzy twierdzą również, że zapach nie radzi sobie zimą. Inni wręcz nie lubią tej kompozycji.

perfumy-tagomago-2

Zbyt ciężkie perfumy

Niektóre zapachy są dla nas wręcz odurzające, ale dla kogoś innego będą ledwo wyczuwalne. Na pewno spotkałeś się niejednokrotnie z sytuacją, gdy współpasażer, kolega z pracy czy taksówkarz nosił perfumy, które działały na Ciebie po prostu źle. Ich intensywność wpływa na to, jak się czujemy – od zbyt ciężkiej woni może nas nawet rozboleć głowa. Sami również powinniśmy uważać, kiedy spryskujemy się ulubionymi perfumami, ponieważ zdarza się, że bywamy w tej kwestii bezkrytyczni. Sami szybko przyzwyczaimy się do otaczającej na woni, lecz możemy nieumyślnie wywołać niechęć u osób, które muszą z nami przebywać. Z tego artykułu, możesz dowiedzieć się więcej na temat zasad stosowania mocnych perfum.

Rola zapachu w miłości

Naukowcy twierdzą, że zapach jest jednym z czynników, które pomagają nam przy wyborze odpowiedniego partnera. Podobno w ciągu tylko kilkudziesięciu sekund potrafimy zdecydować, czy feromony osoby, którą spotkaliśmy odpowiadają nam lub nie. Jeśli zapach potencjalnego partnera nam nie odpowiada (a odbywa się to zazwyczaj raczej bez udziału świadomości) istnieją niewielkie szanse, że związek przetrwa lub w ogóle się rozpocznie.

Perfumy dla Ciebie czy nie?

Jeśli jakieś perfumy nie podobają Ci się, ponieważ czujesz je od kogoś lub zostały rozpylone na specjalny papierek, niekoniecznie może to oznaczać, że nie polubisz ich w innym wydaniu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli skropisz nimi własne nadgarstki, to pokochasz je po pierwszym pociągnięciu nosa. Czasami również musisz poczekać, aż zapach się odpowiednio rozwinie i zacznie współpracować z Twoją skórą – dopiero wtedy możesz ocenić, czy rzeczywiście nie są one dla Ciebie. Podobna zasada tyczy się również tych perfum, które noszą osoby wokół Ciebie.

Jak zapach wpływa na nas?

Może stanowić afrodyzjak, a może wywołać w nas torsje i obrzydzenie. Również te zapachy, które mogą być uznawane za przyjemne my możemy zupełnie odrzucić. Bywa, że wpływ na odbiór perfum ma również nasz stan zdrowotny. Jeśli inaczej reagujemy na zapachy, które zwykle tolerujemy, może to oznaczać, że jesteśmy chorzy. Kobiety w ciąży także inaczej odbierają niektóre wonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *