Mały człowiek i morze… akcesoriów, czyli wyprawka dla maluszka

Jak skompletować wyprawkę i nie zwariować? To prawdziwa sztuka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy pokusa, by kupić wszystkie te urocze ubranka, cudowne zabawki i zbędne gadżety, jest tak wielka. Na dobrze skompletowaną wyprawkę składają się tylko takie akcesoria, które są rzeczywiście przydatne i funkcjonalne. Niżej przedstawiamy propozycję wyprawki, która zawiera to, co naszym zdaniem jest kluczowe, by właściwie zadbać o dziecko!

Wyprawka z umiarem

Myśląc o wyprawce dla malucha, warto kierować się… umiarem! Wbrew pozorom małemu człowiekowi wcale nie potrzeba zbyt wielu rzeczy, na początek wystarczy „zestaw startowy”, czyli trochę pieluch, nieco ciuszków, wanienka, łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy i kilka innych gadżetów. Poniżej podpowiadamy, co warto zgromadzić na początek!

Ubranka dla malucha

W sklepach i w internecie można znaleźć mnóstwo cudnych ciuszków dla niemowlaka, ale większość z nich jest niepraktyczna! Każda odstająca część jest niebezpieczna dla dziecka, a guziczki znacznie utrudniają zakładanie ubranek, dlatego warto postawić na minimalizm i naturalne materiały, takie jak bawełna. Ubrankowe „must have” obejmuje: śpioszki (ok. 5 sztuk), body z krótkim i długim rękawem (łącznie ok. 8 sztuk), pajacyki (cienkie – ok. 4 sztuk, cieplejsze – ok. 2 sztuk), skarpetki (ok. 5 par), koszulki (ok. 4 sztuk), sweterki zapinane (ok. 2 sztuk), czapeczki wiązane oraz kombinezon, rękawiczki, szaliczek i ciepłą czapeczkę (dla dzieciaków urodzonych jesienią i zimą). Skoro wiadomo już co kupić, należy się jeszcze zastanowić nad rozmiarem. Najlepiej kupować ubranka w różnych rozmiarach (przeważnie od 52 do 62), bo wymiary dzieciątka mogą być zupełnie inne niż te przewidywane przez lekarza! Nie warto szaleć z kupowaniem ubranek, przede wszystkim dlatego, że maleństwo w pierwszych miesiącach rośnie jak na drożdżach!

Wyprawka: przybory kąpielowe

Kąpielowym klasykiem jest wanienka, najlepiej taka ze stelażem, który sprawia, że rodzic kąpiący pociechę nie nadweręża kręgosłupa! Jednak możliwości nie ograniczają się jedynie do wanienki! Alternatywę stanowi specjalne wiaderko do kąpania noworodka, przy czym dzieci dość szybko z niego wyrastają. Wartym uwagi, przydatnym gadżetem kąpielowym jest termometr do mierzenia temperatury wody, bo metoda „na łokieć” nie zawsze jest miarodajna. Do mycia dziecka należy wybierać specjalne kosmetyki – hipoalergiczne mydła lub płyny z serii dla niemowląt. Do przyborów kąpielowych warto dorzucić kilka pieluch tetrowych, którymi można wyłożyć wanienkę (a także ochronić ubranie przed ulewającym się dziecku pokarmem!), miękką szczoteczkę do włosków, nożyczki lub cążki do obcinania paznokci, płatki kosmetyczne i specjalne patyczki do uszu dla dzieci, nawilżane chusteczki pielęgnacyjne. Po kąpieli zaś przydadzą się ręczniki, najlepiej te z kapturkiem (ok. 2 sztuki).

Wyprawka: pielęgnacja

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, co oznacza, że należy starannie wybierać kosmetyki do jej pielęgnacji. Ekspertka z portalu i-Apteka.pl radzi: „Pielęgnacja skóry niemowlęcia jest niezwykle ważna, dlatego musi być przemyślana. Niech w domu znajdzie się oliwka lub emolient, który może się przydać w razie przesuszenia skóry, koniecznie maść na odparzenia, których – mówię to jako mama trójki pociech – naprawdę trudno uniknąć oraz sól fizjologiczna do przemywania oczu i noska. A skoro mowa o nosku, pamiętajmy o fridzie albo aspiratorze, czyli akcesoriach znacznie ułatwiających pozbycie się infekcji górnych dróg oddechowych”. Ponadto warto zadbać o dobry termometr do mierzenia temperatury ciała i zapas pieluszek jednorazowych (na początek w rozmiarze newborn lub mini) albo pieluszek wielorazowego użytku.

Łóżeczko i przewijak

Łóżeczko to spora inwestycja. Można zdecydować się na tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami, które będzie rosło wraz z maluchem, kołyskę lub tzw. kosz Mojżesza. W łóżeczku jednak najważniejszy jest materac! Powinien być on odpowiednio twardy, aby dziecko się w niego nie zapadało. Jest łóżeczko, jest materac, trzeba jeszcze wybrać pościel! Na pewno przyda się prześcieradło (najlepiej na gumce, bawełniane, ok. 2 sztuk), nieprzemakalna mata na materac, która zapobiegnie nieprzewidzianym wypadkom. Jeśli chodzi o przykrycie, to na początek wystarczy otulacz, cienki kocyk lub zwykła pielucha, nieco później lekka kołderka. Wartym uwagi sprzętem jest przewijak, zarówno ten w wersji wolnostojącej, jak i nakładany na łóżeczko. Zapewnia on spore udogodnienie i znacznie ułatwia wymianę pieluszki lub ciuszków. Jeśli decydujecie się na przewijak, najlepiej od razu zainwestować także w bawełnianą podkładkę i jednorazowe podkłady do przewijania.

Wózek i fotelik samochodowy

Absolutne „must have”, bez których nie da się obejść, czyli wózek i fotelik samochodowy! Jeszcze przed porodem warto rozejrzeć się po sklepach, pooglądać różne modele i wypróbować je, zwracając uwagę na to, jak wózek się prowadzi, czy zmieści się w drzwiach mieszkania lub w bagażniku samochodu. Na rynku dostępne są gondole, spacerówki i wózki typu 3 w 1, łączące funkcję gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego. Wózek to spory wydatek, choć można zaoszczędzić, wybierając wózek używany. Nie warto natomiast oszczędzać na foteliku samochodowym, ponieważ gwarantuje on dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dla malucha można kupić fotelik z kategorii wagowych do 10kg, 13kg lub 18kg, dodatkowo można wybrać model z przydatną funkcją leżaczka-bujaczka.

Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce?

Smoczek i butelka – warto mieć choć po jednym egzemplarzu w przypadku, gdyby okazało się, że nie możesz karmić piersią. Więcej takiego sprzętu przyda się, jeśli nie planujesz karmić piersią. Laktator i poduszka rogal to świetne gadżety, choć ten pierwszy znajdzie uznanie głównie w oczach mam, które krótko po porodzie chcą wrócić do pracy. Oprócz tego w dziecięcym „zestawie startowym” warto mieć jeden lub dwa smoczki uspokajające! Ponadto w wyprawce warto znaleźć miejsce dla elektronicznej niani, która pomoże monitorować, co dzieje się z dzieckiem, oraz dla specjalnego proszku do prania dla dzieci. Jeśli chodzi o misie i inne zabawki, na początku naprawdę wystarczy np. mobil nad łóżeczko!

Wyprawka dla dziecka to coś, co warto skompletować jeszcze przed pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny. Podstawowych artykułów dziecięcych, bez których nie da się żyć, wcale nie ma tak wiele. Rodzice muszą tylko zachować umiar i kupować je świadomie. Resztą dziecięcej garderoby i wyposażenia pokoiku zajmą się babcie, dziadkowie, ciocie i wujkowie.

2 komentarze

  1. Kompletowanie wyprawki lepiej zacząć wcześniej, ja kupowałam po trochu regularnie, żeby nie dostawiać wszystkiego na hura przed samym rozwiązaniem. Akurat kupowałam fotelik na swierzaki.pl razem z matą edukacyjną i świetnie mi się sprawdziła przy synku przez pierwsze miesiące 😉

  2. Ja tak samo jak Ewelina, nie wszystko na raz 😉 Foteliki , wozek itd zostawilam na koniec , bo wiadomo- dzidzius moze miec rozne wymiary. Zaczelam od zabaweczek edukacyjnych z misiedwa, bo duzo mam polecalo. Ubranka zostawiam na sam koniec 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *