Migrena czy neuralgia – jak rozpoznać i leczyć ból głowy?

Według badań nawet 90% społeczeństwa cierpi na bóle głowy, z czego około 20% skarży się na migrenę. Nie każdy ból głowy wymaga konsultacji z lekarzem, jednak w przypadku powtarzających się i bardzo silnych ataków warto poszukać pomocy. Sprawdź, jak rozpoznać bóle głowy i dobrać odpowiednie leczenie.

Migrena – jak rozpoznać ból?

Migrena to choroba, która u każdego pacjenta przebiega inaczej. Wiele czynników powtarza się tylko u części chorych – na przykład ocenia się, że aura może dotyczyć tylko 10% osób cierpiących na migrenę. Aura to szereg objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia smaku, węchu czy widzenia i mroczki przed oczami.

Jeśli planujesz przyjąć leki, takie jak Codipar, Migea, tabletki przeciwbólowe Etopiryna lub inne specjalistyczne środki na migrenę zapisane przez Twojego lekarza, warto zrobić to już w fazie aury. Atak migreny oraz sama faza aury może być także poprzedzony fazą zwiastunów –dotyczy ona 20-60% chorych i wiąże się z takimi objawami, jak zwiększenie łaknienia, zwiększone oddawanie moczu, wahania nastrojów. Sam ból migrenowy może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło.

Ból głowy czy neuralgia?

Zupełnie innego rodzaju bólem jest zwyczajny ból głowy pojawiający się sporadycznie i wywołany konkretnym czynnikiem, np. niewyspaniem lub spożyciem nadmiernej ilości alkoholu czy kawy. Mimo, że ból może być bardzo uporczywy, nie wymaga konsultacji z lekarzem i pomogą na niego domowe sposoby, takie jak okłady, spacer lub odpoczynek, a w ostateczności zwykłe środki przeciwbólowe.

Zazwyczaj migrena oznacza pulsujący, jednostronny ból głowy, dlatego bywa mylona z neuralgią. Ta choroba jest jednak związana głównie z bólem twarzy, a nie całej głowy. Jeśli się pojawi, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią terapię. W aptekach znajdziesz jedynie leki, które doraźnie pomogą walczyć z bólem.

Przykładowo lek Migea bez recepty zawiera kwas tolfenamowy, substancję polecaną przez neurologów w leczeniu migreny i bólu głowy. Inne tabletki na ból głowy bez recepty mogą także zawierać kwas acetylosalicylowy (Aspiryna), etenzamid oraz kofeinę (Etopiryna), ibuprofen (Ibuprom, Ibum), paracetamol (Panadol) czy też naproksen.

Jak leczyć bóle głowy?

Cierpiąc na ból głowy, postaraj się znaleźć spokojne, zacienione pomieszczenie. Zniwelować ból może pomóc położenie okładu na skronie. W niektórych przypadkach skuteczny będzie zimny, a w niektórych – ciepły okład. Jeśli ból jest umiarkowany, doraźnie pomogą Ci niesteroidowe leki przeciwbólowe – Ibuprom, Panadol, Etopiryna czy też lek na migrenę Migea. Tabletki bez recepty mogą pomóc szybko zapanować nad bólem i go złagodzić. Niektóre swoją skuteczność opierają na substancjach polecanych przez neurologów.

Przykładowo, lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy Metafen, zawiera w swoim składzie mieszankę substancji czynnych w leczeniu bólu głowy, takich jak ibuprofen i paracetamol. Pamiętaj jednak, aby nie stosować leku Metafen z innymi środkami niesteroidowymi i zapoznać się dokładnie z przeciwwskazaniami do stosowania, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą.

Z kolei Migea, tabletki które mają w składzie kwas tolfenamowy, działają na dwóch płaszczyznach. Podobnie do leków niesteroidowych blokują enzymy odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Dodatkowo tabletki na migrenę Migea bez recepty zawierają składnik, który jest w stanie przerwać atak migreny, blokując substancje wydzielane w jego trakcie. Udowodniono, że kwas tolfenamowy może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości występowania ataków.

Migrena, neuralgia czy zwykły ból głowy wywołany zmianą pogody lub zmęczeniem – niezależnie od rodzaju bólu, pamiętaj, że najlepszym lekiem jest profilaktyka, a tak często stosowane leki przeciwbólowe działają tylko doraźnie. Przyjrzyj się dokładnie swojej diecie i wyklucz produkty, które mogą wpływać na wzmożenie bólu głowy, unikaj stresu i zadbaj o regularny wypoczynek. Dzięki temu obniżysz ryzyko częstego występowania bólu głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *