Do 11 marca tylko w tym miesiącu zakażenia wirusem H5N1 odnotowano w Egipcie, Chinach i Wietnamie. We wszystkich tych przypadkach osoby zarażone miały kontakt z chorym lub martwym drobiem. Większość z nich zmarła, a część jest w trakcie leczenia.
Alarmującym faktem są pojawiające się przypuszczenia, że wirus ptasiej grypy (H5N1) przeszedł kolejne mutacje, dające mu możliwość szybszego i łatwiejszego zakażenia człowieka.

I mimo, że wirus nie zmienił się na tyle, by przenosić się z człowieka na człowieka, bo nadal zainfekowanie jest możliwe tylko od chorego zwierzęcia, to stał się bardziej niebezpieczny.

"Kiedy w pobliżu znajduje się wirus ptasiej grypy i pojawia się ludzka odmiana tej choroby, rosną szanse na to, że wirusy grypy staną się bardzo groźny dla ludzi" – powiedział Zhong Nanshang, dyrektor Instytutu Chorób Układu Oddechowego Chińskiej Akademii Nauk. Niezwykle groźny będzie "mutant", który powstanie w momencie zmieszania się wirusów ludzkiej grypy z wirusami grypy ptasiej. Będzie on tak samo groźny jak H5N1, ale dodatkowo będzie łatwo przenosił się z człowieka na człowieka.

Dlatego w przypadku zakażenia ważne jest, aby osoby chore na ptasią grypę jak najszybciej trafiły do szpitala i zostały poddane leczeniu. Szczególnie liczy się czas zastosowania leczenia i dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. W związku z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą wirus H5N1, kraje na całym świecie na bieżąco monitorują przypadki zakażeń i podejmują własne działania prewencyjne. WHO i inne międzynarodowe instytucje zalecają wszystkim krajom przygotowanie wieloetapowych planów pandemicznych i zapasów w postaci leków przeciwwirusowych.

Pandemia będzie bowiem stanowić zagrożenie dla stabilności funkcjonowania gospodarki globalnej – nagłe zachorowania mogą wywołać panikę oraz ogólny chaos pojawiający się podczas nieprzewidywalnych zdarzeń.

Informację opracowano m.in. na podstawie komunikatu agencji Reuters z dn. 11.03.2008 (http://uk.reuters.com/article/healthNews/idUKHKG23213220080311), komunikatu GIS z dn. 11.03.2008 http://www.gis.gov.pl/pdf/grypa/11_03_2008_KOMUNIKAT.pdf oraz materiałów WHO http://www.euro.who.int/flu/publications/20060324_5, http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/guidelines/clinicalmanage07/en/index.html
oraz materiałów ECDC http://ecdc.europa.eu/Health_topics/Pandemic_Influenza/innovations.html)

Więcej informacji udziela:
Izabela Sałamacha,
Feedback/Hill & Knowlton
22 646 22 02 -04, 0 609 900 492

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *