Najciekawsze wina świata

Wybór win jest obecnie ogromny. Bez wątpienia wybór trunku idealnego nie jest więc rzeczą prostą. Proponujemy przegląd najciekawszych win, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie odpowiedniego.

Cabernet Sauvignio

Pod tą nazwą kryje się najbardziej znany czerwony szczep winny spośród wszystkich znanych na świecie. Uważany jest za czerwony odpowiednik słynnego Chardonnay. Nie bez powodu określa się go mianem króla czerwonych winorośli. Wytwarza się z niego klasyczne francuskie wino, które swój bukiet rozwija w procesie starzenia się. Powstałe z niego wino jest więc idealne do leżakowania. Świetnie toleruje dębowe beczki. Jeśli mówimy o Cabernet tłoczonym z tych winorośli, które uprawiane były w chłodnym klimacie, możemy mówić o winie naprawdę ciężkim. Dominujące są nuty tabaki, a także zielonego pieprzu. Ciepły klimat sprawia, że wino staje się zdecydowanie łagodniejsze. Wino z tego szczepu świetnie komponuje się z większością dań mięsnych.

Merlot

To kolejny znany szczep winorośli. Uprawiany jest we Francji. Może być butelkowane samo bądź mieszane z winem powstałym ze szczepu Cabernet. Za najdroższe wino świata uważa się Chateau Petrus, które w przeszło dziewięćdziesięciu procentach powstało właśnie ze szczepu merlot. Wino takie serwować można do dań z mięsa.

Syrah

To kolejna odmiana winorośli zaliczana do odmian szlachetnych. Przyjmuje się, że pochodzi z Francji. Wśród legend nie brakuje jednak tych mówiących, że ojczyzną tej odmiany winogron jest Shiraz w Iranie. Wino to charakteryzuje się głębokim, ciemnym kolorem. W aromacie przeważają nuty jeżyn oraz czarnego pieprzu. Wyczuć można także nuty anyżu oraz lukrecji. Warunkiem jest jednak dojrzewanie winorośli w gorącym klimacie. Aby wino nie miało cierpkiego smaku, musi być długo leżakowane w butelce. To świetny dodatek do potraw z grilla, a także do dań z dziczyzny.

Pinot Noir

Tym razem mamy do czynienia ze szczepem wywodzącym się z francuskiej Burgundii. Powszechnie uznaje się, że jest to jedno z najlepszych win na świecie. Niestety, sam szczep jest naprawdę wymagający, a co za tym idzie bardzo trudny w uprawie. Pinot Noir to podstawowy składnik win musujących. Młode wina powstałe z tego szczepu charakteryzują się nutą wiśni, malin i truskawek. W winach dojrzałych mamy natomiast do czynienia z nutami bardziej kwiatowymi.

Chardonnnay

To białe wino uznawane jest za najbardziej lubiane na świecie. Wchodzi w skład wielu win musujących. Charakteryzuje się łagodnym aromatem jabłka i cytryny. Większość win powstałych z tego szczepu kompletnie nie nadaje się do leżakowanie. Świetny dodatek do potraw z białych mięs, a także makaronu.

Szukasz swojego ulubionego wina? Zapraszamy do przejrzenia szerokiego katalogu win na Faktoriawinalacarte.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *