Umywalki łazienkowe dostępne na rynku różnią się od siebie zarówno kształtem, jak i materiałem, z jakiego je wykonano. Można je też na różny sposób montować. To ważne, by mądrze wybrać umywalkę do swojej łazienki, gdyż korzystamy z niej wiele razy dziennie. To prawdopodobnie najczęściej używany sanitariat w tym pomieszczeniu. Umywalka musi więc umożliwiać wygodne korzystanie z niej, a także wpisywać się w estetykę łazienki.

Sposoby montowania umywalek łazienkowych

Zależnie od rozmiarów naszej łazienki oraz rozmieszczenia innych urządzeń sanitarnych, zdecydujemy się na umywalkę stojącą, wiszącą bądź wpuszczaną w blat. Stojące umywalki łazienkowe to rozwiązanie najwygodniejsze i często najbardziej estetyczne. Przybierają ciekawe postaci pojemników, które można ustawić na podłodze lub na meblach.

Nieco podobną formę mają umywalki wiszące, przeznaczone do montażu na wspierających je postumentach. Tradycyjnie jednak umywalki wiszące montuje się w ścianie za pomocą specjalnych śrub. To rozwiązanie dedykowane raczej mniejszym łazienkom, gdzie próżno szukać miejsca na nowoczesne umywalki stojące.

Najbardziej praktyczne w zastosowaniu okażą się umywalki przeznaczone do montażu w blatach. Dzięki nim zaoszczędzimy najwięcej miejsca – jedna szafka połączy funkcje przechowalni i umywalki. Będzie musiała co prawda pomieścić pod blatem całą armaturę, ale bez problemu można do niej wstawić także środki czystości czy zapasowe ręczniki.

Z jakich materiałów wykonane są umywalki?

Innym kryterium wyboru umywalki łazienkowej będzie materiał, z jakiego jest ona wykonana. Prym wiedzie tutaj wciąż ceramika, choć producenci prześcigają się w zastosowaniu różnego rodzaju tworzyw. Na rynku można nawet spotkać umywalki wykonane z drewna czy ze szkła.

Umywalki ceramiczne znajdą zastosowanie w większości łazienek urządzonych w klasycznym stylu. Czasem są dodatkowo wyposażone w powłokę redukującą osadzanie się kamienia. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki z marmuru lub granitu. Są one bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ich największą wadą jest ciężar.

Poza wspomnianym drewnem i szkłem do tworzenia umywalek wykorzystuje się również metal. Stal nierdzewna lub stal emaliowana znajduje zastosowanie nie tylko w kuchniach, ale i właśnie w łazienkach. Takie tworzywo ułatwia sprzątanie umywalki.

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o umywalki łazienkowe. Dzięki nowoczesnym formom i materiałom można znaleźć nie tylko model zapewniający wygodne użytkowanie, ale i wpisujący się w ciekawy zamysł wystroju wnętrza łazienki. Szeroki wybór umywalek łazienkowych oferuje sklep Topsanit.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *