Najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem

 

Stres może działać motywująco, albo paraliżować człowieka, nie pozwalając mu na podjęcie jakiejkolwiek aktywności. Warto poznać więc dobre sposoby na radzenie sobie ze stresem, aby to nie on kierował naszym życiem.

Stres częścią życia człowieka

Nieodłącznym elementem życia człowieka jest stres. Odczuwalny jest on w różnych sytuacjach, a doświadczać go mogą nawet dzieci. Żyjemy w świecie, w którym wiele zależy od naszego zaangażowania, operatywności i umiejętności wykazania się oraz wyróżnienia się na tle innych. Chęć bycia coraz lepszym w życiu zawodowym czy prywatnym, w sporcie, jako rodzic i tak dalej powoduje, że stresujemy się – głównie z tego powodu, że moglibyśmy czemuś nie podołać.

Stres niekoniecznie musi opóźniać lub uniemożliwiać nasze działanie, o ile potrafimy sobie z nim radzić lub jego poziom nie jest zbyt duży. Dla niektórych ludzi jest on czynnikiem motywującym do większego zaangażowania, lepszej i bardziej wydajnej pracy. Pod presją czasu, goniących nas terminów, pracujemy nawet po 12 godzin dziennie i więcej, aby tylko skończyć z projektami. To naturalne, że stres podnosi poziom adrenaliny w żyłach. Kluczem jednak do tego, aby stał się motywacją do działania, jest właściwe radzenie sobie z nim.

Życie w warunkach ciągłego, chronicznego stresu działa destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w sferze społecznej czy zawodowej. Wtedy trzeba działać szybko – albo samemu znaleźć najlepszy dla siebie sposób pokonania stresu, albo zwrócić się o pomoc do menadżera, współpracowników, czy przyjaciół lub rodziny.

Metody radzenia sobie ze stresem

Sięgnięcie po pomoc w warunkach, w których nie potrafimy sobie poradzić ze stresem, to krok w dobrą stronę. Menadżer, który ukończył kurs coachingu traktujący o sposobach zarządzania stresem, będzie znał wiele skutecznych sposobów jego niwelowania. Muszą być to metody, które zredukują poziom napięcia i zlikwidują objawy fizjologiczne, ale też dadzą długofalowe narzędzia do reagowania na sytuacje stresujące w przyszłości.

Doraźnie na stres może działać masaż biurowy, wykonywany w warunkach zakładu pracy lub w salonie masażu. Jak podkreśla jeden z masażystów, oferujący massage in warsaw w stolicy, masaż może zdziałać cuda. Pozwala on na odprężenie, zrelaksowanie się i oderwanie od problemów dnia codziennego. Uwalnia od napięcia mięśniowego i przynosi wszechstronną regenerację sił witalnych. Wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie profesjonalnego masażu, aby zniwelować poczucie stresu w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Człowiek powinien zdystansować się do stresu i jego źródła, co da mu na obiektywną ocenę swoich zasobów, które pozwolą na poradzenie sobie z daną sytuacją. Jeśli okaże się, że dysponujemy zasobami umożliwiającymi nam efektywne funkcjonowanie lub rozwiązanie problemu, w przyszłości stres w podobnej sytuacji nie pojawi się lub jego natężenie będzie odpowiednio mniejsze. Pamiętajmy, że bardziej stresujemy się tym, czego nie znamy i nigdy nie doświadczaliśmy. Za każdym kolejnym razem, w tym samym położeniu poczujemy się pewniej, a stres będzie nam dokuczał znacznie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *