Nawyki i sposoby na zajście w ciążę

Specjaliści od płodności dzielą się fachowymi wskazówkami, jak szybko zajść w ciążę. Dla niektórych kobiet poczęcie może być równie łatwe i równoważne z zaniechaniem antykoncepcji, niezależnie od tego, czy pracują nad swoim pierwszym dzieckiem, czy każdym kolejnym. Dla innych osiągnięcie celu prokreacyjnego staje się nocnym obowiązkiem, rytuałem, który obraca się wokół cyklów owulacyjnych, określonych pozycji seksualnych i, coraz częściej, kolejnych testów płodności. W czym tkwi przyczyna?

Nawyki i obserwacja ciała

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz próbować, czy też kontynuujesz wysiłki od jakiegoś czasu, odpowiednie nawyki wskażą, jak szybko zajść w ciążę. Znani eksperci ds. płodności z całego świata, nakreślili zalecenia, zakazy i przeszkody w zajściu w ciążę. Uprawiaj seks często. Może się wydawać, że nie ma nic bardziej oczywistego, ale biorąc pod uwagę harmonogramy zajęć wielu par, łatwo to przeoczyć. Jeśli nie mierzysz czasu w swoich cyklach lub masz nieregularne miesiączki, możesz wyminąć się z odpowiednią chwilą. Dlatego należy mieć świadomość, kiedy masz owulację. Kobiety z bardzo regularnymi 28-dniowymi cyklami mogą liczyć 14 dni od pierwszego dnia okresu, aby ustalić datę owulacji.

Jeśli Twoje cykle nie są regularne (lub nawet jeśli są całkiem nieregularne), zestaw owulacji może pomóc Ci określić najbardziej płodny czas. Większość zestawów owulacyjnych mierzy poziom hormonu luteinizującego (LH), jednego z hormonów obecnego w moczu, który sygnalizuje jajnikom uwalnianie jajeczek. LH zaczyna rosnąć około 36 godzin przed owulacją, ale większość zestawów nie wykrywa go aż do 24 godzin przed. Kobieta z 28-dniowym cyklem powinna rozpocząć badanie moczu w dziewiątym lub dziesiątym dniu po rozpoczęciu okresu, aby nie przegapić jego wzrostu.

Nowe urządzenia elektroniczne o rozmiarze dłoni mierzą poziom LH i estrogenu. Mogą zasygnalizować owulację do pięciu dni wcześniej. Monitorowanie śluzu szyjkowego jest innym sposobem śledzenia owulacji. Nie jest to jednak tak niezawodne i precyzyjne jak zestaw. Ta metoda wymaga sprawdzenia wydzielin przez kilka miesięcy, dopóki nie zauważysz wzorca. Estrogen powoduje ślinienie się śluzu po okresie, podczas gdy wzrost poziomu progesteronu tuż po owulacji powoduje jego zagęszczenie.

Po określeniu owulacji możesz planować seks kilka razy przed upływem tego dnia. Wadą jest to, że wiele kobiet uważa tę metodę za niedogodną lub niedokładną, ponieważ takie czynniki, jak higiena i leki przeciwhistaminowe, a nawet leki na płodność, mogą wysuszyć śluz.

Dieta na płodność

Różne sposoby na zajście w ciążę uwzględniają też czynniki takie jak stres, ruch oraz dieta. Nie ma jakichś szczególnych pokarmów, które są pomocne przy zapłodnieniu, ale istotne są ich składniki. Ważne jest aby dostarczać do orgiazmu odpowiednia ilość witamin. W szczególności powinny to być witaminy E i A, gdyż wpływają bezpośrednio na owulację i produkcje żeńskich hormonów. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, nabiał oraz nasiona i orzechy. Warto spożywać świeże mięso, gdyż jest bogate w żelazo – niezbędne w prawidłowym działaniu komórek jajowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *