Niemowlaki i lato – czyli jak chronić maluchy przed nadmiarem słońca i owadami

Lato jest jedną z najbardziej lubianych pór roku. To wtedy najczęściej mamy wakacje, a piękna pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i aktywnego wypoczynku. Sytuacja zmienia się, kiedy mamy pod opieką małe dzieci, zwłaszcza niemowlaki i noworodki. Wtedy ogranicza nas wiele rzeczy, musimy chronić maluchy, przede wszystkim te najmniejsze, zarówno przed nadmiarem słońca, jak i owadami. Jednak my wiemy, jak to zrobić, z chęcią wam podpowiemy.

Dlaczego trzeba chronić dzieci przed upałami?

Opieka nad niemowlęciem to nie lada wyzwanie, dziecko potrzebuje nas 24 godziny na dobę, a my chcemy mu zapewnić jak najlepsze warunki. Dzieci są mniej odporne na wiele czynników, te zewnętrzne, takie jak wysokie temperatury są dla nich często jeszcze bardziej uciążliwe, niż dla nas. Układ termoregulacji u niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co trudniej utrzymać mu stałą temperaturę ciała, a skutkuje to tym, że niemowlęta łatwiej mogą się przegrzać, a w efekcie nawet odwodnić, zatem w upały musimy otoczyć je szczególną opieką.

Jak zapewnić niemowlętom odpowiednią temperaturę latem?

Wiadome jest, że w upalne dni, nie narażamy niemowląt na ekspozycję na słońce, jednak czasami i w mieszkaniu może być na tyle ciepło, że i tam maluch będzie źle znosił lato. Dobrym sposobem na utrzymanie optymalnej temperatury jest zamontowanie rolet. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i wewnętrzne mogą zredukować ilość wpadającego do pomieszczeń światła i tym samym obniżyć temperaturę. Oczywiście w razie naprawdę dużych upałów rolety zewnętrzne są jednak skuteczniejsze, jednak i zwykłe roletki mogą okazać się pomocne.

W takie gorące dni możemy bez obaw zostawić niemowlaka w samej pieluszce, jeżeli jednak chcemy, aby dziecko było ubrane, wybieramy ubranka z naturalnych materiałów. Najlepsza jest oczywiście bawełna, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i komfort maluchom. W ciepłe dni częściej zmieniamy maluchowi pieluszkę, ponieważ wtedy może on częściej oddawać mocz, a jak wiadomo, wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju bakterii.

Jak chronić małe dzieci przed owadami?

Ulgą od upalnych dni są ciepłe, jednak już niegorące wieczory, ale wtedy z kolei dzieci są narażone na przykład na pogryzienie przez owady, mowa tutaj głównie o komarach. Może się to zdarzyć zwłaszcza wtedy, gdy śpimy przy otwartych oknach. Doskonałym sposobem, by ochronić niemowlęta przed bolesnymi ukąszeniami, jest zamontowanie moskitier. Uniemożliwią one, dostanie się owadom do domu i zapewnią nam i dzieciom spokojny sen. A ten, jak wie każdy rodzic opiekujący się niemowlakiem, jest na wagę złota, zarówno w przypadku dzieci, jak i ich opiekunów.  Możemy zamontować zarówno moskitiery na stałe, jak i takie, które są zwijane. W przypadku tych drugich możemy wedle potrzeb je zwijać lub rozwijać, są one bardzo praktyczne na przykład w przypadku drzwi balkonowych.

Na ukąszenia owadów dzieci są narażone podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, ale i tam, możemy walczyć ze szkodnikami. Doskonałym sposobem na ograniczenie kontaktu z owadami są oczywiście moskitiery na wózki, co jednak, jeżeli nosimy dziecko w nosidełku, lub chuście? Wtedy możemy skorzystać z kremów i żelów przeciw komarom, kleszczom itd., w aptekach i drogeriach znajdziemy duży wybór środków tego typu, które są bezpieczne już od pierwszych tygodni życia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *