Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ?

Zaćma to choroba, która powoduje najwięcej przypadków ślepoty wśród ludzi – ok. 48% wszystkich przypadków ślepoty jest spowodowanych właśnie zaćmą. Jak leczy się zaćmę, czy można liczyć na refundację zabiegów i jak się rozpoznaje tę chorobę? O tym przeczytasz poniżej.

Jak się rozpoznaje zaćmę?

Zaćma to choroba powodująca zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia się wzroku lub całkowitej utraty widzenia. Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje ok. 800 tysięcy osób, z czego najczęściej chorują osoby po 50 roku życia, gdyż zaćma jest jednym z objawów starzenia się organizmu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zaćma może się pojawić również u noworodków (zaćma wrodzona) oraz w wyniku innych chorób oraz przebytych urazów oka.

Jakie badania stosuje się w diagnostyce i leczeniu zaćmy?

Warto pamiętać o tym, że wcześnie wykryta zaćma może być leczona, w tym również z refundacją z NFZ. Trzeba jednak mieć na względzie to, że na operację trzeba niejednokrotnie czekać nawet do 1,5 roku. Przed stwierdzeniem czy operacja jest konieczna, należy wykonać badania okulistyczne potwierdzające diagnozę.

Jak leczy się zaćmę?

Zaćmę można leczyć poprzez wszczepienie odpowiednio dobranej soczewki. Niestety w ramach NFZ można liczyć jedynie na standardowe soczewki, bez możliwości wybrania lepsze soczewki z dopłatą. Dlatego jeżeli ktoś chce zdecydować się na inną niż standardowa soczewkę od razu powinien sprawdzić oferty prywatnych klinik. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać również o dodatkowych kosztach związanych z kontrolami i konsultacjami lekarskimi. Będzie to koszt około 100-200 zł. Koszt zabiegu natomiast waha się od ok. 2000 do nawet 8000 zł.

Wpisując hasło leczenie zaćmy w tourmedica.pl – stronie będącej serwisem skupiającym się na wyszukiwaniu ofert ośrodków leczniczych z całej Polski, można bez problemu sprawdzić, gdzie wykonywane są takie operacje. Na stronie wyszukiwania od razu widać, jaką metodę stosują specjaliści współpracujący z danym ośrodkiem i jaki jest dokładnie koszt takiego zabiegu. To znacznie ułatwia wyszukanie oferty odpowiedniej dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *