Nowoczesny manikiur
Jeśli Twoje paznokcie nie są mocne, gładkie ani różowe – przyczyn może być wiele. Używałaś metalowego pilniczka do piłowania płytek? A może zmywaczy lakieru z acetonem? Wycinałaś skórki cążkami? Teraz o nich zapomnij! Pomogę Ci zadbać o paznokcie, one też wymagają dobrego traktowania.

Jaki pilniczek?
Zrezygnuj z używania metalowego pilniczka. Bezpieczne pilniczki (np. Avon, Sally Hansen) wykonane są z tworzywa sztucznego albo czasem ze specjalnej tektury. Najczęściej są dwustronne, czyli mają dwa rodzaje powierzchni: twardsza z grubymi ziarnami służy do skracania płytki, miękką wygładzamy brzegi. Do pielęgnacji używa się także specjalnej, wygładzającej polerki.

Wyrzuć cążki
To już przeżytek – zwłaszcza że skórki zbyt często wycinane robią się twarde. Zamiast tego kup sobie specjalny preparat przeznaczony właśnie do usuwania skórek (np. Sally Hansen). Występuje najczęściej w postaci żelu albo kremu. Jego głównym zadaniem jest zmiękczenie lub częściowe rozpuszczenie narastającej na paznokieć błonki tak, żeby bez przeszkód można ją było usunąć. Najlepiej jest robić to drewnianym patyczkiem (do kupienia w  wielu drogeriach) o łagodnych krawędziach. Jeśli Twoje skórki wymagają użycia cążek, nie rób tego sama, idź do manikiurzystki.

Kup odżywkę
Odżywki są bezbarwne, nakłada się je jak lakier. Zawierają substancje wzmacniające, odbudowujące oraz odżywiające płytkę. W ich składzie znajduje się zwykle keratyna, wapń, witaminy, krzem, magnez lub żelazo. Taki preparat można nakładać nawet trzy razy w tygodniu, niekoniecznie zmywając jego poprzednią warstwę. Szukaj w sklepach odżywek L’Oreala i Rimmla – są naprawdę świetne!

Baza, lakier, utwardzacz

Bazę nakłada się przed kolorowym lakierem. Potem łatwiej go zmyjesz i nie zostawi Ci na płytce ciemnych smug. Kolor emalii musi pasować do makijażu lub Twojego stroju, powinien harmonizować z kolorytem skóry, która może mieć ciepły lub zimny odcień. Dłonie o chłodnym, różowym odcieniu będą fatalnie wyglądały (zbyt sino) z pomalowanymi na pomarańczowo czy złoto paznokciami. Kupuj lakiery dobrej jakości – tylko takie nie spowodują żółknięcia płytki i dłużej się na niej utrzymają. Utwardzacz z kolei nakłada się na koniec. Nadaje połysk i przedłuża trwałość manikiuru.

Dieta na ładne paznokcie
Mimo że używasz najlepszych odżywek do paznokci, ich wygląd się nie poprawia? Zadbaj o składniki odżywcze w jedzeniu! Paznokcie do prawidłowego wzrostu potrzebują witamin i minerałów, żelaza, wapnia, krzemu, witamin z grupy B, biotyny, siarki oraz potasu. Pamiętaj o tym!

Skóra dłoni też ważna
Nawet zadbane paznokcie będą brzydko wyglądały, jeśli skóra dłoni będzie przesuszona, łuszcząca się. Po każdym myciu rąk wmasuj w nie krem. Jeśli skóra jest bardzo sucha, przed snem nałóż na dłonie grubą warstwę kremu i rękawiczki z folii. Rano zmyj krem ciepłą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *