Testy ciążowe, dostępne w aptekach, polegają na badaniu moczu na obecność hormonu, który jest wydzielany tylko przez organizm kobiety ciężarnej, jednak testy przeznaczone do wykonywania w domu nie zawsze są dokładne, zawsze w pierwszych dniach ciąży.

 

Przebieg ciąży:
Pierwszy Trymestr Ciąży
trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 12-13 tygodnia ciąży. Objawami są:nudności, zmęczenie, napięcie piersi, częste oddawanie moczu, nieznaczne powiększenie brzucha (macica jest wciąż w miednicy), krwawienie – w pierwszym trymestrze ciąży krwawienie występuje mniej więcej u 25% wszystkich ciężarnych. W połowie tych 25% ciąż występują poronienia samoistne, pozostałe przebiegają bez powikłań. Skurcze macicy wraz z krwawieniem w pierwszym trymestrze ciąży w dużo większym stopniu wskazują na zagrożenie poronieniem aniżeli samo krwawienie lub same skurcze macicy.

Płód – Kończy się organogeneza – tworzenie niezbędnych narządów i organów dziecka. Z mikroskopijnego zarodka rozwija się wówczas płód, mający około 7, 5 cm, w którym powstały już wszystkie narządy. Dziecko znajduje się w płynie owodniowym i jest połączone z układem krążenia matki przez pępowinę.

– Kończy się organogeneza – tworzenie niezbędnych narządów i organów dziecka. Z mikroskopijnego zarodka rozwija się wówczas płód, mający około 7, 5 cm, w którym powstały już wszystkie narządy. Dziecko znajduje się w płynie owodniowym i jest połączone z układem krążenia matki przez pępowinę.

Drugi Trymestr Ciąży – w drugim i trzecim trymestrze następuje dalszy rozwój narządów i kończyn dziecka. Mimo iż masa i długość ciała w momencie urodzenia się mogą być bardzo różne, przeciętne donoszone dziecko ma około 50 cm długości i wazy ok. 3500 g. Dzieci urodzone pomiędzy 20 a 35 tygodniem ciąży uważa się za niedojrzałe; niektóre z nich nie przeżywają porodu i rodzą się martwe. Szansa na przeżycie takiego dziecka staje się większa im dłużej pozostanie w łonie matki.

Co czwarta ciąża kończy się poronieniem przed ukończeniem 13 tygodnia, ale większość z tych poronień następuje znacznie wcześniej, często zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży. Do takich samoistnych poronień dochodzi z powodu nieprawidłowości genetycznych lub zaburzeń rozwojowych płodu.

Konflikt serologiczny – dotyczy niezgodności czynnika Rh krwi u matki i dziecka. Pojawia się, gdy matka ma krew pozbawioną tzw. czynnika RH (czyli Rh-), a dziecko odziedziczy po ojcu krew zawierającą taki czynnik (Rh+). Konflikt serologiczny powstaje, gdy do krwiobiegu kobiety z ujemnym RH dostaną się "dodatnie" krwinki dziecka. Zaprotestuje wtedy układ odpornościowy matki. Najprościej mówiąc, uzna krwinki płodu za "obce", podobnie jak bakterie czy wirusy, i będzie chciał je zniszczyć jak agresora. Objawy wahają się od niewielkiej niedokrwistości aż po nasiloną żółtaczkę poporodową, która może być przyczyną uszkodzenia mózgu noworodka. W najcięższych przypadkach tzw. choroby hemolitycznej może dojść do śmierci płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *