Jazda na rowerze, hulajnodze czy na wrotkach i rolkach sprawia wielką frajdę dzieciom w różnym wieku. Z czasem młodzi ludzie nauczą się wykonywać na takich pojazdach szalone ewolucje i będą z sukcesem pokonywać rampy na skateparkach. Zanim jednak przyswoją tę umiejętność, zaliczą nie jeden upadek na twardą ziemię czy chodnik. By zminimalizować urazy, zaopatrz swoje dziecko w odpowiednie ochraniacze na rower czy rolki. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując ich zakup?
Jakie części ciała muszą być chronione?
Szukasz ochraniaczy dla dzieci? Pamiętaj, że zabezpieczone powinny być nie tylko ich kolana i łokcie. Dodatkowo, jeśli Twoja pociecha chce jeździć na rolkach lub deskorolce, dobrze by było, aby miała ochraniacze na nadgarstki. Mają one najczęściej kształt wyprofilowanych usztywniaczy zapinanych na rzepy. Bez trudu się je zapina i odpina, co jest istotne wówczas, gdy dziecko musi samodzielnie poradzić sobie z ich założeniem lub zdjęciem.
Zadaniem ochraniaczy na nadgarstki jest ich wzmocnienie i utrzymywanie prosto, co pozwala na ich zabezpieczenie przed skręceniem lub złamaniem. Ochraniacze na łokcie umieszcza się rzecz jasna wokół łokci, które łatwo zranić w czasie upadku. Chronią one punkty przeciążeniowe, zapobiegają otarciom, a także zmniejszają ryzyko złamania kończyny.
Jak dopasować ochraniacze dla dzieci?
Ochraniacze na rower czy na rolki nie będą spełniały swojego zadania, jeśli będą za duże lub za małe. Nakolanniki i ochraniacze na łokcie powinny być wykonane z materiałów pozwalających skórze oddychać. W przeciwnym wypadku może dojść do odparzeń oraz otarć. Z drugiej strony materiały te powinny być solidne i wytrzymałe na uderzenia oraz zarysowania. Dzięki temu ochraniacze wytrzymają dłuższy czas i lepiej ochronią Twoją pociechę przed skutkami upadku. Od wewnątrz powinny być miękkie i miłe dla skóry, a od zewnątrz mieć twarde skorupy.
Ochraniacze na kolana i łokcie dziecka muszą być dopasowane do rozmiarów nóg i rąk Twojej pociechy. Muszą także dobrze trzymać się na swoim miejscu i nie zmieniać pozycji przy poruszaniu nogami i rękami w czasie jazdy na rowerze czy na rolkach. Producenci oznaczają rozmiary ochraniaczy na łokcie w następujący sposób:
- S – wymiary około 13,5 na 10 cm,
- M – wymiary około 14 na 10,5 cm,
- L – wymiary około 15 na 11 cm.
Miej na uwadze, że ochraniaczy na łokcie powinny pokrywać nie tylko kość, ale i powierzchnię skóry w obszarze łokcia dziecka.
Natomiast w przypadku ochraniaczy na kolana obowiązują rozmiary jak poniżej:
- XS – dla młodszych dzieci do 50 kg, szerokość ochraniacza 10 cm;
- S – dla starszych dzieci i młodzieży do 50 kg, szerokość ochraniacza 11 cm;
- M – dla młodzieży do 50 kg, szerokość ochraniacza 12 cm.
Ochraniacze na kolana w rozmiarze L i większym przeznaczone są dla dorosłych
Ochraniacze na nadgarstki także muszą być dobrane pod kątem rozmiaru dłoni dziecka. Pomiędzy dłonią a ochraniaczem nie powinno być wolnej przestrzeni. Ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny ochraniacz nie będzie dobrym wyborem dla Twojego dziecka, ponieważ nie tylko nie będzie właściwie chronić nadgarstków, ale nawet może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie upadku, czyli nie spełni swojej podstawowej funkcji.
Dla dziecka o wzroście do 140 cm i wadze do 25 kg ochraniacze na nadgarstki powinny mieć rozmiar XS. Dla osób o wzroście 140–155 cm i wadze 25–50 kg przeznaczone są ochraniacze w rozmiarze S, a dla jeszcze wyższych chłopców i dziewcząt, którzy mają 155–170 cm wzrostu i ważą 50 kg i więcej należy wybrać rozmiar M. Ochraniacze w rozmiarze L i XL dedykowane są dla dorosłych użytkowników.