Jak relaksować się w trakcie ciąży? Kilka sposobów na odpoczynek dla przyszłej mamy

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wiąże się z nim jednak sporo zmian w ciele przyszłej mamy, dlatego warto w tym czasie zadbać o swoje zdrowie, komfort psychiczny i samopoczucie. Szalejące hormony mogą uprzykrzać życie, a czynna zawodowo kobieta jest narażona na wiele stresujących sytuacji. Znalezienie skutecznego sposobu na odprężenie i relaks jest niezwykle ważne, zarówno dla mamy, jak i dziecka. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci się zrelaksować i odpoczywać w czasie ciąży!

 

Pij sok z buraka w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może być bardzo niebezpieczne, a skok z buraka pomaga w jego regulacji. Oprócz tego, burak jest bogaty w kwas foliowy – niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Pijąc ten zdrowotny napój sprzyjasz również wchłanianiu żelaza. Warto jednak pamiętać, że skok z buraka jest jednak ciężki dla żołądka, dlatego warto pić go w niewielkich ilościach, wymieszanego pół na pół z wodą.

Medytacja w ciąży

Zalet medytacji jest wiele – uspokaja, niweluje stres, pomaga w poprawie samopoczucia i sprzyja walce z bezsennością. Regularna medytacja w akompaniamencie przyjemnej muzyki z pewnością poprawi Ci humor i wesprze pracę układu nerwowego.

Sprawdź jak dbać o dobre samopoczucie w 14 tygodniu ciąży!
Kliknij – https://www.mustela.pl/mustela-blog/14-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Ciepła kąpiel na poprawę samopoczucia w ciąży

Przebywając w ciepłej wodzie możesz z powodzeniem rozluźnić mięśnie, odciążyć kręgosłup i załagodzić ból. Dodając do kąpieli rozmaite olejki eteryczne lub odpowiednie mieszanki ziołowe jeszcze bardziej zwiększysz efekt rozluźnienia.

Zalej płócienny woreczek z garścią suszonej lawendy, kwiatu lipy, ziela macierzanki w wannie z gorącą wodą i ciesz się chwilą relaksu tylko dla siebie. Pamiętaj, żeby nie przebywać w wodzie dłużej, niż 15 minut, aby nie osłabić organizmu.

A jeżeli po ciężkim dniu dokuczają Ci opuchnięte i obolałe stopy, możesz zawsze zanurzyć je na dłuższą chwilę w ostudzonym wywarze z jałowca, goździków, szałwii i rozmarynu. Goździki i szałwia usuną opuchliznę, a jałowiec rozgrzeje organizm i zniweluje zmęczenie.

Joga dla kobiet w ciąży

Wiele klubów sportowych oferuje specjalne zajęcia jogi dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy chwalą sobie zadowalające efekty, jakie daje regularne uczęszczanie na tego typu zajęcia. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, koniecznie spróbuj dodać jogę do swojej aktywności.

Joga wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit, niweluje ból pleców i wzmacnia mięśnie. Dodatkowo przeciwdziała porannym mdłościom i nudnościom, z którymi zmagają się ciężarne. Ćwiczenia jogi najlepiej zacząć w drugim trymestrze.

Przygotuj się jak najlepiej do drugiego trymestru. Zobacz czego się spodziewać w 15 tygodniu ciąży –

https://www.mustela.pl/mustela-blog/15-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy

Ćwiczenia oddechowe dla kobiet w ciąży

Najprostszym sposobem na uspokojenie ciała jest regularna praca z oddechem. Głęboki i spokojny oddech – wdech i wydech przez nos – przynosi relaks, koi nerwy, wycisza i uspokaja organizm. Ćwiczenia oddechowe są również bardzo ważnym elementem zajęć w szkole rodzenia. Warto je wykonywać tak często, jak to możliwe, ponieważ kontrolowany oddech będzie niemałym sprzymierzeńcem podczas porodu.

Stres związany z porodem

U wielu kobiet w ciąży już sama myśl o długo wyczekiwanym dniu porodu wywołuje niemałe emocje. Warto się do niego dobrze przygotować, zaczerpnąć wiedzy z odpowiednich podręczników i artykułów w Internecie. Nie przyniesie to natychmiastowego relaksu, ale wzmocni poczucie bezpieczeństwa i doda pewności siebie. A niwelując stres związany z porodem, dokładasz cegiełkę do poprawy pogody ducha i samopoczucia.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *