Ogrody wertykalne, czyli: zielone ściany

O tym, jak bardzo pożyteczne są rośliny we wnętrzach, wiedzą chyba wszyscy. Nikogo nie trzeba też przekonywać do ich piękna. Od niedawna furorę robią w Polsce tzw. ogrody wertykalne, czyli ściany pokryte roślinami niczym gobelinami. Mogą to być zarówno rośliny żywe, wymagające podlewania, jak i stabilizowane, którym nie trzeba żadnej pielęgnacji.

Mogą zdobić mieszkania i domy, biura, hotele, restauracje i sklepy. Wystarczy im pionowa powierzchnia, choć i ta nie jest absolutnie konieczna, ponieważ istnieją moduły, z których można tworzyć ruchome, przesuwne ściany, nadające się np. na dekorację stanowisk wystawienniczych na targach.

Z mchu i paproci

Możliwości jest wiele. Wśród nich na uwagę zasługują mchy, którymi można pokryć dowolne powierzchnie ścian i nie tylko: z mchu stabilizowanego można wykonać graffiti albo firmowe logo czy logotyp. Nie ma żadnych ograniczeń co do kształtu, wzoru ani wielkości. Taka dekoracja z pewnością zaskoczy i zachwyci odwiedzających, przekonując ich od razu na wejściu, że trafili do miejsca, w którym kreatywność jest mile widziana.

Lokale gastronomiczne mogą się pokusić o ściany ziołowe: będzie z ich nie tylko piękny zapach, ale i żywe dodatki do serwowanych potraw. Rośliny takie są umieszczane w modułach z doniczkami ulokowanymi pod pewnym kątem. System jest zbudowany tak, że podlewać można tylko najwyższy rząd doniczek, a woda spłynie do niższego rzędu, potem jeszcze niższego i tak dalej. Można to zobaczyć na stronie http://dream-wall.pl/.

Zielone biura pracują lepiej

A gdyby tak w biurze lub w call center zamiast ścianek oddzielających poszczególne stanowiska pracy lub ich rzędy, zastosować żywe, zielone kurtyny? Takie rozwiązanie dostępne jest na indywidualne zamówienie. Bazuje na ramie wykonanej z drewna lub materiału drewnopodobnego i może zostać wyposażone w system automatycznego nawadniania, dzięki czemu nie trzeba będzie pamiętać o podlewaniu roślin. Zielone ścianki znakomicie nawilżą i oczyszczą powietrze nawet z „gęstej atmosfery”, nieuchronnej od czasu do czasu w każdym miejscu pracy… A ponieważ są wyposażone w kółka jezdne, można je dowolnie i bez wysiłku przemieszczać stosownie do potrzeb.

Po co inwestować w elektryczne oczyszczacze powietrza, skoro ich zadanie wykonać mogą rośliny, przy okazji zdobiąc pomieszczenia? Zielone ściany można tworzyć z wielu znanych i mniej znanych roślin doniczkowych, a także pięknie pachnących, pełnych zdrowia ziół. Wielu użytkowników zdążyło się już przekonać, jak wielki wpływ ma odpowiednia ilość roślin w pomieszczeniach na samopoczucie przebywających w nich ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *