Operacje plastyczne dla kobiet po przebytej ciąży

Na szczęście najnowsza medycyna znalazła na to sposób i nie pozwoliła kobietom po przebytej ciąży, pogodzić się z ich nienaturalnym wyglądem. Obecnie istnieje kilka możliwości, dzięki którym można pomóc młodym matkom przywrócić ich poprzedni wygląd ciała. Chodzi tutaj przede wszystkim o zabiegi związane z chirurgią plastyczną. Obecne metody pozwalają na powrót do poprzednich kształtów bez przerywania swojego aktywnego stylu życia. Wiele zabiegów chirurgii plastycznej nie oznacza konieczności spędzania długich nocy w szpitalnych salach.

Przyszłe mamy wiedząc o takiej możliwości mogą więc ze spokojem czekać na przyjście na świat swojego potomka.

Powiększenie piersi
Wiele kobiet przeżywa dylemat związany z karmieniem dziecka piersią. Jak wiadomo karmienie piersią powoduje zmianę ich kształtu. Ten sposób podawania pokarmu jest jednak bardzo korzystny zarówno dla dziecka jak i matki. Zmiany w ułożeniu piersi pojawiają się już w czasie ciąży, kiedy to ciało przygotowuje się do przyszłej roli wychowywania dziecka. Gruczoły mleczne w piersiach delikatnie nabrzmiewają zastępując tkankę tłuszczową. Po porodzie gruczoły mleczne kurczą się pozostawiając mocno naciągnięta skórę w kształcie charakterystycznej koperty. To właśnie on sprawia, że piersi wyglądają na mniej pełne i pomarszczone. Operacja powiększenia piersi sprawia, że ponownie przybierają one młodzieńcze kształty. Powiększenie piersi wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Endoprotezy składają się z osłonki silastikowej zawierającej wewnątrz żel silikonowy lub fizjologiczny roztwór soli. Wszczepiane są pod gruczoł lub pod mięsień piersiowy. Nacięcie skóry wykonuje się najczęściej w linii fałdu podpiersiowego.

Dobór właściwej protezy, jej kształtu, rozmiarów i objętości musi być rozważny. Należy uwzględnić układ i rozmiar klatki piersiowej, rozwinięcie mięśni piersiowych, wiotkość skóry. Wielkość protez powinna być dopasowana do sylwetki pacjentki. 

Pobyt w szpitalu zwykle nie przekracza 1 doby. We wczesnym okresie po operacji konieczne jest ograniczenie wysiłków fizycznych związanych z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, unoszeniem ramion, prowadzeniem samochodu. Powstrzymanie się od większych wysiłków (np. uprawiania sportów) zalecane jest przez nieco dłuższy czas.

Obecność wszczepionych endoprotez nie koliduje z ew. późniejszym karmieniem piersią. Nie przeszkadza też w okresowej profilaktycznej kontroli piersi (można wykonywać badanie USG i mammograficzne). Nie istnieją też żadne naukowe dowody na to, że obecność endoprotez w organizmie można wiązać z powstawaniem lub rozwojem chorób.

Podniesienie piersi
Niektóre kobiety doświadczają rozległego nabrzmienia piersi podczas okresu ciążowego. W związku z utratą tkanki tłuszczowej nabrzmienie to powoduje rozciągniecie skóry, w efekcie pojawia się obwisły biust. Żadne ćwiczenia w tym przypadku nie pomogą dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na operacje podniesienia piersi. Można ją wykonać na dwa sposoby.

Pierwszy sposób, mniej inwazyjny polega na  polega na wypełnieniu pustego gruczołu piersiowego odpowiednim implantem piersiowym, który jednocześnie nada oczekiwany kształt. Technika ta stosowana jest szczególnie w przypadku pacjentek, którym nie zależy na zmniejszeniu wielkości piersi.

Drugi sposób wiąże się z wykonaniem specyficznego nacięcia i polega na odpowiednim uformowaniu obwisłego gruczołu piersiowego od wewnątrz. Operację najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W wyjątkowych przypadkach (niewielkie piersi) można rozważyć użycie znieczulenia miejscowego w połączeniu z dożylnym. Blizny pooperacyjne ulokowane są wokół otoczki i poniżej – nie ma żadnych blizn powyżej – np. w obrębie dekoltu. Operacja podniesienia może służyć również do korekcji znacznej asymetrii (np. większe „opadanie" po jednej stronie).

Operacja podniesienia piersi nie narusza gruczołu – nie ma zatem żadnych przeszkód dla ewentualnego późniejszego karmienia.

Po operacji przede wszystkim należy zapewnić warunki prawidłowego gojenia i zabezpieczyć okolice operowane przed przypadkowym urazem. Początkowo zakładane są opatrunki uciskające z bandaży elastycznych, później – dobrze dopasowany, elastyczny stanik.

Redukcja tkanki tłuszczowej ścian brzucha
Zmiany pociążowe najbardziej widoczne są w okolicach brzucha kobiety. Nic dziwnego, skoro przez dziewięć miesięcy jest to miejsce gdzie mieszka przyszły potomek. Niestety stan ten skutkuje naciągniętą, pomarszczoną skórą. Jedynym ratunkiem w takim przypadku może być plastyka powłok brzucha, zwana inaczej abdominoplastyką. Pozwala ona na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha. Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym. Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w "starej" bliźnie np. po "cesarskim cięciu". Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 2 do 4 godzin. Po zabiegu pacjent jest hospitalizowany dwie doby. W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem. Poważne powikłania po tych zabiegach zdarzają się wyjątkowo rzadko. Większość pacjentów ma niewielkie zasinienia w okolicach operowanych, które ustępują po 2 – 3 tyg. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Co roku, na świecie tysiące pacjentów poddaje się operacji abdominoplastyki.

Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę tego zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.

Zabieg odsysania tłuszczu (liposukcja)
Wolniejszy metabolizm, mniej czasu na ćwiczenia, a także wiele innych przyczyn sprawiają, że kobiety podczas ciąży przybierają na wadze, szczególnie w takich miejscach jak uda, pośladki, czy ramiona. Nic więc dziwnego, że zaraz porodzie młode matki coraz częściej decydują się na zabieg odsysania tłuszczu, czyli liposukcji. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Pacjenci mogą cieszyć się ze wspaniałych rezultatów zabiegu, które są widoczne już w pierwszych dniach (mimo utrzymującego się w tak wczesnym stadium obrzęku), w momencie wypisania z kliniki. Należy podkreślić, że jakkolwiek możliwe jest w wielu wypadkach odessanie tkanki tłuszczowej z kilku miejsc na raz, to jednak zabieg ten nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie sposobem modelowani sylwetki (kształtu, konturu) ciała. Nie jest on również metodą leczenia tzw. cellulitis i ogólnie rzecz biorąc pozostaje bez wpływu na napięcie i fakturę skóry. Efekty zabiegu są bardzo trwałe, ponieważ raz usunięta tkanka nie powinna się już odtworzyć, natomiast ewentualne przytycie lub schudnięcie nie powinno mieć wpływu na zachowanie wcześniej uzyskanych proporcji sylwetki. Ważną zaletą tej techniki jest możliwość uzyskania dużej precyzji oraz stosunkowo mała inwazyjność. Blizny po wprowadzeniu sondy o długości od 1,5 mm do 2,5 mm są praktycznie niewidoczne. Zaraz po operacji zakładany jest specjalny strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten trzeba nosić od 2 do 4 tygodni. Stosowany obecnie rodzaj anestezji oraz wysoki poziom lekarzy prowadzących w naszych klinikach znieczulenie ogólne lub miejscowe pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji. Wykonanie zabiegu może mieć niezwykle pozytywny wpływ na psychikę pacjentów. Obserwując trwałe efekty odsysania czują się oni szczęśliwsi oraz pewniejsi siebie dzięki temu, że mogą wrócić do zwykłej aktywności życiowej. Świadomość uzyskania oczekiwanej sylwetki ma przeważnie wpływ na poprawę jakości życia oraz samooceny u wielu z nich.

W Polsce istnieje obecnie wiele klinik, w których można poddać się operacjom plastycznym. Jakość świadczonych usług jest jednak zróżnicowana. Należy pamiętać, że decydując się na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej podejmujemy spore ryzyko stawiając na szalę nie tylko nasz wygląd, ale również zdrowie. W takiej sytuacji pojawia się więc pytanie jak wybrać najlepszą klinikę czy lekarza?

Ciekawym rozwiązaniem owego problem może być skorzystanie z usług jedynego na polskim rynku bezpłatnego doradcy chirurgii plastycznej –  IQ Medica. Firma ta ma w swojej ofercie szeroki zakres zabiegów związanych z chirurgią plastyczną: powiększenie piersi, redukcja piersi, podniesienie piersi, liposukcja, czy usunięcie zmarszczek. Doświadczenie ekspertów IQ Medica oraz umowy z najlepszymi klinikami w Polsce czynią z niej nieocenionego doradcę w sprawach medycznych. Liczba operacji plastycznych dokonywanych w Polsce stale wzrasta. Tendencja ta z całą pewnością będzie się nasilać, tak jak ma to miejsce w krajach Europy zachodniej czy USA.

Zapytaj na forum o chirurgię plastyczną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *