Osteoporoza – bezinwazyjne metody leczenia

Osteoporoza to poważna choroba układu kostnego. To ona prowadzi do obniżenia gęstości kości, przez co jesteśmy bardziej narażeni na złamania. Jak wygląda ta choroba i jak jej uniknąć? Kto choruje najczęściej? Jakie są jej objawy?

Czy jesteś w grupie ryzyka? Czy da się uniknąć osteoporozy?

Jest wiele czynników występowania tej choroby, które nie są od nas zależne. Są to wiek, płeć, a nawet budowa ciała i uwarunkowania genetyczne. Okazuje się, że choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, głównie powyżej 40. roku życia. Kiedy się starzejemy, stale spada zawartość minerałów w naszych kościach.

Podobnie jest z uwarunkowaniami genetycznymi i z budową ciała. Większe ryzyko wystąpienia choroby jest w przypadku osób, które mają w rodzinie osoby cierpiące na osteoporozę. Choroba szybciej też zaatakuje osoby szczuplejsze, które od urodzenia mają mniejszą masę kostną. Na te czynniki nie mamy niestety wpływy.

Są jednak czynniki, na które mamy wpływ, przez co możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się osteoporozy. Jak to zrobić? Na przykład wzmacniając kości i muskulaturę poprzez trening siłowy, zbilansowaną dietę, która jest bogata w wapń, a także unikając używek. Nikotyna zawarta w papierosach oraz alkohol mają destrukcyjny wpływ na naszą tkankę kostną ( przeczytaj więcej na temat: osteoporoza przyczyny).

Kto musi obawiać się osteoporozy?

Osteoporoza to choroba, której nie wolno lekceważyć! Instytut Roberta Kocha w Berlinie opublikował w 2012 roku obszerne badania na ten temat. Wyniki są bardzo niepokojące.

Okazało się, że osteoporoza jest najczęściej występującą chorobą kości, a jej objawy odczuwa coraz więcej osób. Choroba ta najczęściej daje o sobie znać po 45. roku życia w przypadku kobiet i 55. roku życia w przypadku mężczyzn. Kobiety chorują również trzy razy częściej.

Dane nie pozostawiają złudzeń. W latach 2009-2010 na osteoporozę zachorowało aż 14,5% kobiet i 4,0% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Warto jednak badać się w każdym wieku. Nawet kiedy nie odczuwamy żadnych objawów. Pamiętajmy – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Czy jestem chory? Objawy osteoporozy

Nasza tkanka kostna rozwija się i magazynuje wapń do 35. roku życia. Potem zaczyna się proces rozpadu i starzenia się kości. To naturalne! Kiedy jednak tkanka kostna ulega szybszemu rozpadowi, wtedy można mówić o osteoporozie. Jak wykryć chorobę?

Każda choroba ma pewne objawy. Nie inaczej jest w tym przypadku. Osteoporoza początkowo nie charakteryzuje się zauważalnymi objawami. Te są widoczne dopiero, gdy wystąpi złamanie kości, chociaż nawet wtedy mogą zostać zbagatelizowane. Nadmierna łamliwość kości jest głównym objawem osteoporozy. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów, prowadząc w konsekwencji do obniżenia wzrostu oraz garbienia się. Wszystkiemu mogą towarzyszyć nagłe bóle kręgosłupa. To znak, że czas udać się do specjalisty.

Objawów jest więcej, a do najbardziej rozpoznawalnych należą również ostre bóle kręgów piersiowych i lędźwiowych oraz napięcie mięśni w okolicach lędźwi.

Jak wyleczyć osteoporozę?

Osteoporozę koniecznie trzeba leczyć! Całe szczęście, jest wiele metod! W wielu przypadkach wystarczą leki oraz fizykoterapia, a w rzadkich przypadkach będzie wymagana ingerencja chirurga. Wszystkie te metody są jednak nastawione na zwalczanie objawów choroby, a nie jej samej. Osteoporoza wciąż będzie postępować, co w konsekwencji będzie prowadzić do zwiększenia dawek leków i częstszych wizyt u specjalistów.

Coraz popularniejszą metodą leczenia osteoporozy jest Terapia MBST, która polega na leczeniu rezonansem magnetycznym, wpływając na funkcje komórkowe i aktywując procesy metaboliczne w kościach. Leczenie skupia się na przyczynach choroby. Dzięki regeneracji tkanki chrzęstnej lub kostnej, bóle ulegają wyraźnemu złagodzeniu na długi czas lub ustępują całkowicie, a ich prawidłowe funkcjonowanie i ruchomość zostają przywrócone.

Więcej na temat nowoczesnych metod leczenia osteoporozy, artrozy oraz bólów stawów przeczytasz tutaj: http://mbst-terapia.pl/osteoporoza/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *