Uporczywe, niewytłumaczalne zmęczenie, problemy ze spaniem i krótki oddech podczas snu są głównymi niepokojącymi symptomami. Na ogól występują one w nasilonej formie w miesiącu poprzedzającym atak serca.
 
Kobiety różnią się od mężczyzn
Ból klatki piersiowej, długo uważany za klasyczny symptom ataku serca, faktycznie był opisywany nie jako ból lecz bardziej jako napięcie lub uciskanie. Aktualnie mniej niż 30 procent kobiet narzeka na bóle klatki piersiowej. To jest symptom, który kojarzymy z typowym pacjentem, ale z typowym pacjentem płci męskiej, mówi Dr Nicea Goldberg, kardiolog z Lenox Hill Hospital w Nowy Jorku i autorka artykułu "Kobieta to nie mały mężczyzna". Musimy zmienić obraz, i również włączyć w to kobiety. Kobiety również miewają ataki serca, ale symptomy mogą być zupełnie inne i bardziej subtelne, dodaje Dr Goldberg.
 
Znaczące skutki
Nowe wnioski mogą mieć poważne skutki dla  profilaktyki ataków serca u kobiet,  które mają skłonność do przeżywania bardziej nagłej śmierci sercowej niż mężczyźni.Te badania mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Zdobycie rzetelnej medycznej wiedzy może przyczynić się do dużo wcześniejszego zdiagnozowania u kobiety zagrożenia i  zduszenia go w zarodku, mówi Dr Goldberg.
 
Praca badawcza
Naukowcy zaprosili do badań 515 kobiet, które miały atak serca w ostatnich sześciu miesiącach. Większość z nich (93 procent) była biała i średnio w wieku 66 lat. To był pierwszy atak dla 72 procent badanych kobiet. Kobiety zostały poproszone o przywołanie w pamięci jakichkolwiek psychicznych zmian, które pojawiły się przed ich atakiem serca.

Zanim jednak zostały zaangażowane do badania, zostały poddane testom,by sprawdzić czy ich pamięć jest nietknięta, nienaruszona- dodaje autor badania, Jean McSweeney, profesor na Uniwersytecie w Arkansas.

Ogromna większość uczestniczek badania (95 procent) zgłosiła, że  odnotowała rozmaite symptomy na miesiąc (lub coś koło tego) przed wystąpieniem u nich ataku serca, i że ustąpiły one już po ataku. Najbardziej powszechnymi były: wyjątkowe zmęczenie (71%), zakłócenia snu (48%), krótki oddech (42%), ciężka niestawność (39%) i uczucie niepokoju (35%). Około 44% kobiet powiedziało,że zakłócenia snu były dotkliwe i uciążliwe, a 42% uznało z równie dotkliwe zmęczenie.
 
Symptomy, na które należy zwrócić uwagę
Najbardziej powszechne z uciążliwych symptomów to: krótszy oddech (58%), osłabienie (55%), i zmęczenie (43%).
Nieco poniżej 30 proceny zgłaszało dolegliwości klatki piersiowej, ale kobiety opisywały to jako boleść, napięcie, uciskanie, nie jako ból. 43 procent badanych nie zgłosiło bólów klatki piersiowej  podczas ataku serca.
 
Ograniczenia w badaniach
Istnieją dwa potencjalne ograniczenia rzetelności badań. Po pierwsze – podczas doświadczenia nie było kontrolnej grupy kobiet bez schorzeń serca, po drugie- badana grupa była prawie w całości biała, i w badaniu nie brały udział kobiety innych ras.
 

Nie jest do końca jasne dlaczego mężczyźni i kobiety mają tak różne doświadczenia bezpośrednio przed atakiem. Przyczyną mogą być skurcze naczyń tętnicowych, ale tego nie wiemy na pewno- mówi profesor McSweeney. Ważne jest, by kobiety, jak równiez profesjonalna opieka zdrowotna, powinny być bardziej świadome tych oznak.

 
Bezpośredni użytek kliniczny
Wynikom przeprowadzonych przez profesora Sweeney’a badań powinny przyjrzeć się uważnie wszystkie kobiety, które lekceważą swoje przemęczenie i inne objawy osłabienia organizmu. Należy dokładnie przyjżeć się sobie i nie bagatelizować opisanych wyżej objawów. Kobiety, idąc do lekarza powinny dokładniej opisywać symptomy. Muszą być świadome istniejącego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *