Palenie i otyłość powodem szybszego starzenia się

 

Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się kluczowych elementów ludzkiego DNA o około 4,6 lat. Z kolei otyłość postarza nas o 9 lat. Badanie opublikowane w prestiżowym magazynie medycznym Lancet objęło grupę 1122 bliźniaków z bazy danych szpitala St.Thomas w Londynie.

Zmiany w DNA osób otyłych i palaczy były typowe dla ludzi starszych. Palenie i otyłość zwiększają również ryzyko wielu chorób związanych ze starzeniem się.

W grupie kobiet w wieku 18-76 lat, wśród których znalazły się osoby otyłe, palące oraz byłe palaczki analiza próbek krwi wykazała związek pomiędzy ilością wypalanych papierosów, liczbą lat palenia a zmianami w DNA. Genetyczny wiek palaczek był średnio o 18 procent wyższy niż pozostałych przebadanych kobiet. Kobieta paląca 1 paczkę papierosów dziennie przez 40 lat jest genetycznie o 7,4 roku starsza od swej rówieśniczki, która nigdy nie paliła.

Badania pokazują, że całe ciało człowieka starzeje się na skutek palenia – powiedział nadzorujący badanie profesor Tim Spector ze szpitala St. Thomas. Paląc przyspieszamy nasz zegar biologiczny, co powinno dać do myślenia zwłaszcza młodym ludziom. Zaczynając palić prawdopodobnie przemyśleliby sprawę, gdyby wiedzieli, że postarzy ich to o pięć, czy siedem lat, gdyż ma to wpływ na ich skórę, kości i mózg – dodał prof. Spector.

Dym papierosowy zawiera truciznę. Badacze podejrzewają, że to właśnie ona jest odpowiedzialna za negatywny wpływ palenia na ludzkie komórki na ich podstawowym poziomie.

Informacji na temat rzucania palenia można również szukać na stronach: www.bezrecepty.pl oraz www.niquitin.pl

Źródło: www.bezrecepty.pl ; http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4086900.stm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *