PASAŻERKA CISZY pióra francuskiej artystki kaligrafii i malarstwa FABIENNE VERDIER

Młody wiek dodawał mi wiary w siebie i byłam bardzo szczęśliwa. Odpowiedziałam „tak”, nie zdając sobie sprawy, jak ta decyzja zaważy na moim losie. Oto mistrz był przy mnie, a jego obecność usprawiedliwiała wszystkie dotychczasowe wysiłki. Z jego pomocą zrozumiem podstawowe idee, lepiej lub gorzej przyswojone z książek, lecz nieistniejące w moim środowisku uczelnianym. Pod wpływem impulsu, zgodziłam się być jego uczennicą przez dziesięć lat.

Pasażerka ciszy to zapis dziesięciu lat spędzonych w Chinach – opowieść o wstrząsającej rzeczywistości tego kraju, o chińskiej sztuce i filozofii, o malarstwie, o duchowym i artystycznym rozwoju autorki. W 1983 roku dwudziestoletnia Fabienne Verdier, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tuluzie, pojechała do Chin, aby studiować malarstwo i kaligrafię. To, co tam zastała, zupełnie rozminęło się z jej oczekiwaniami. Rewolucja kulturalna i komunistyczne rządy zniszczyły tradycję i zdeprawowały umysły. W odczłowieczonym świecie, gdzie sztuka podporządkowana jest wymogom ideologii, na pierwszy rzut oka nie pozostało nic z dawnej wyrafinowanej kultury.

Odnalazła ostatnich wielkich mistrzów i została ich uczennicą, nie tylko zgłębiając tajniki kaligrafii i malarstwa, ale także poznając chińską filozofię i historię sztuki.

Fabienne Verdier (ur. 1962), w 1983 roku uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Tuluzie oraz Grand Prix Konkursu Malarskiego Miasta Tuluzy. W tym samym roku wyjechała do Chin, gdzie spędziła dziesięć lat – ukończyła studia w Instytucie Sztuk Pięknych w Syczuanie, a następnie pracowała jako attaché kulturalny w ambasadzie francuskiej w Pekinie. Jest cenioną artystką i bierze udział w wystawach malarskich na całym świecie.

Więcej na stronie: http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=560

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *