Pielęgnacja skóry noworodka w praktyce – najważniejsze zasady

Pielęgnacja skóry noworodka to dla rodziców prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza wtedy, gdy… znaleźli się w tej sytuacji po raz pierwszy.

Najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczą wielu aspektów i kwestii – w tym między innymi temperatury wody do kąpieli, łagodzenia podrażnień, pielęgnacji delikatnej skóry pod pieluszką czy wyboru kosmetyków dla noworodka.

Do tego dochodzi – oczywiście zrozumiała – obawa o możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na niektóre składniki produktów myjących czy nawilżających, a także odparzeń i innych, przykrych konsekwencji związanych z nieprawidłową higieną lub stosowaniem niewłaściwych formuł kosmetyków.

W jaki sposób więc ukoić podrażnioną skórę u dziecka? Które preparaty wybierać, a jakich składników unikać przy kompletowaniu kosmetycznej wyprawki? Jakie zmiany skórne u noworodka powinny nas zaniepokoić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące dbania o higienę maluszka i skorzystaj z naszych praktycznych porad!

Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka to zawsze duże przeżycie – zarówno dla rodziców, jak i dla samego maluszka. Jak się do niej przygotować w kontekście pielęgnacji skóry noworodka? Oprócz akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo dziecka w kąpieli, takich jak mata antypoślizgowa lub pieluszka tetrowa na dnie wanienki czy termometr do kontroli temperatury wody.

Warto pomyśleć o odpowiednich kosmetykach dla noworodka do kąpieli. Należy wśród nich wybierać takie, które przeznaczone są dla dzieci od pierwszego dnia życia. Nie zawierają one bowiem silnych konserwantów, sztucznych barwników czy uczulających kompozycji zapachowych.

Do wody można dodać również kilka kropli naturalnego oleju – na przykład ze słodkich migdałów – który idealnie wesprze budowanie bariery hydrolipidowej na skórze maluszka. Dodatkowo, jeśli borykacie się z ciemieniuchą u dziecka, to jej usuwanie – za pomocą odpowiednich preparatów na ciemieniuchę oraz miękkiej szczotki przeznaczonej do tego celu – warto przeprowadzić właśnie podczas kąpieli.

Kosmetyki dla noworodka niezbędne w dziecięcej wyprawce

Po kąpieli noworodka przychodzi czas na pielęgnację delikatnej, wrażliwej i podatnej na wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry. W tym celu również należy zaopatrzyć się w podstawowe kosmetyki dla maluszka, które – podobnie jak preparaty do kąpieli – powinny być przeznaczone do stosowania od pierwszego dnia życia. Co warto więc mieć w kosmetycznej wyprawce?

Przyda się Wam z pewnością preparat emolientowy (w formie kremu, balsamu, mleczka lub olejku), czyli taki, który w swoim składzie zawiera substancje zapobiegające odparowywaniu wody z naskórka. Substancje te to oczywiście naturalne oleje i masła, a oprócz tego – parafina lub woski, które działają okluzyjnie (dwóch ostatnich warto jednak unikać, gdyż mogą zadziałać komedogennie i przyczynić się do powstania trądziku niemowlęcego).

Oprócz tego należy także zaopatrzyć się w krem pod pieluszkę – zazwyczaj zawiera on w składzie antybakteryjny cynk, zapobiegający odparzeniom i ograniczający możliwość pojawienia się infekcji. Dodatkowo warto mieć oczywiście w domu krem na odparzenia, pomagający zniwelować podrażnioną skórę u dziecka, przyspieszający regenerację i znoszący uczucie pieczenia oraz świądu.

Nie można zapominać także o kremie przeciwsłonecznym z wysokim faktorem UV oraz kremie ochronnym na mróz – oba będą chronić malucha podczas spacerów przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w postaci silnego promieniowania słonecznego oraz wiatru i mroźnego powietrza.

Najczęstsze zmiany skórne u noworodka

Podrażniona skóra u dziecka może być efektem naprawdę wielu czynników – w tym uczulenia na składnik użytego kosmetyku, na proszek lub płyn do prania, ale również na… składnik pokarmowy. Zmiany skórne bardzo często są manifestacją alergii lub schorzeń dermatologicznych – jeśli rodzice podejrzewają taką genezę zmian skórnych u noworodka. Warto, by udali się do pediatry w celu uzyskania pełnej diagnostyki. „Standardowe” typy podrażnień to przede wszystkim pieluszkowe zapalenie skóry.

Objawiające się zaczerwieniem i uwrażliwieniem okolic intymnych, a także egzema – zazwyczaj tworząca się w fałdach skórnych, przybierająca postać wysuszonych partii skóry. W pierwszym przypadku warto oczywiście stosować kosmetyki dla niemowląt na odparzenia oraz – w miarę możliwości – „wietrzyć” okolice intymne dziecka.

Przy egzemie z kolei konieczne jest systematyczne nawilżanie wysuszonego miejsca z wykorzystaniem preparatów emolientowych – zarówno do kąpieli, jak i do nakładania punktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *