Planowanie wesela – o czym pamiętać?

Stoisz przed wyzwaniem zaplanowania ślubu oraz wesela? Z naszą pomocą dopniesz wszystko na przysłowiowy, ostatni guzik.

12 miesięcy przed ślubem

Planowanie ślubu najlepiej zacząć od spotkania obu rodzin. Na wspomnianym spotkaniu warto natomiast poruszyć kwestie związane z oczekiwaniami i tradycjami obu familii, listę gości oraz dokładną datę ślubu (którą należy również ustalić w USC i wybranej parafii). W następnej kolejności przechodzimy do ustalenia budżetu weselnego. Obecnie różnego rodzaju firmy oferują całe mnóstwo weselnych atrakcji. Niestety, ich największą wadą jest… cena. W związku z powyższym pamiętajcie, aby – ustalając budżet – nie dać ponieść się fantazji. Warto dodać, iż tradycyjny podział kosztów pomiędzy rodzinami zakłada finansowanie alkoholu, tortu i bukietu ślubnego przez Pana Młodego. Z kolei po stronie Panny Młodej leżą opłaty związane z wynajęciem sali weselnej i opłaceniem menu. A jeśli o sali mowa, to rezerwacji takowej również powinniśmy dokonać z rocznym wyprzedzeniem, podobnie jak rezerwacji zespołu muzycznego, fotografa oraz kamerzysty.

8 – 6 miesięcy przed ślubem

Nadszedł najwyższy czas na wybór sukni ślubnej, garnituru, butów, biżuterii i innych dodatków. To także idealna pora na zakup i grawer ślubnych obrączek. Nasza rada: jeśli Wasz budżet nie jest zbyt duży, wówczas rozważcie możliwość zakupu używanych ślubnych kreacji (bądź nawet wypożyczenia). Jeśli zaś chodzi o obrączki, to w wielu rodzinach są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, co stanowi nie tylko piękną ale również niezwykle praktyczną tradycję. Ponadto na 8 – 6 miesięcy przed ślubem należy wybrać świadków i potwierdzić ich kandydaturę. Koniecznie roześlijcie również zaproszenia na ślub i zaplanujcie podróż poślubną. Planujecie zapisać się na kurs tańca? W takim razie właśnie teraz jest na to odpowiednia chwila.

3 – 2 miesiące do ślubu

Jeśli do tej pory nie ustaliliście dekoracji sali i kościoła, zróbcie to bezzwłocznie. Czym jeszcze należy się zająć? Przede wszystkim zarezerwować transport ślubny, dopracować listę ślubnych utworów i ustalić konkretne menu (nie zapomnijcie o zamówieniu tortu i zakupie alkoholu!) Jeśli wymienione czynności są już za Wami, to pora na coś zdecydowanie przyjemniejszego, a więc próbne fryzury, makijaż i przymiarki strojów ślubnych.

1 miesiąc do ślubu

W ciągu ostatnich 30 dni koniecznie należy potwierdzić listę gości, terminów rezerwacji, spotkać się z księdzem, a także załatwić wszelkie formalności związane z zabawą. Jakie konkretnie? Przede wszystkim dostarczyć do restauracji karteczki z nazwiskami gości i listę ustawień przy stole.

Jeśli mimo wszystko czujecie się przytłoczeni ilością zadań to możecie skorzystać z Wirtualnego Organizera Ślubnego dostępnego na platformie ślubnej Wedding.pl. Dzięki niemu bez problemu zaplanujecie nie tylko ślubny budżet, ale również listę gości czy spis zadań niezbędnych do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *