Kobieta musi dbać o czystość skóry, podkreślenie urody i wiele poświecić dla jej pielęgnacji. W dobie dzisiejszej nie jest to trudne. Uroda zależy od niej samej. Dla kobiety współczesnej niepotrzebne są piękne rysy, bo nawet kobieta o nieregularnych rysach może uchodzić za piękna gdy ma zdrowa, czystą i pielęgnowaną skórę. Starzenie jest prawem natury, któremu przeciwstawić się nie można, ale przy dzisiejszym rozwoju kosmetyki, kobieta może starzec się młodo i estetycznie. Na szczęście ma sprzymierzeńców: kosmetyki, kosmetyczki, nowoczesne zabiegi kosmetyczne, nieustępujące niczym trendom zachodnim.

Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe gabinety kosmetyczne. Dzisiejszy nowoczesny gabinet kosmetyczny to skomplikowana aparatura, lampy i mnóstwo przeróżnych preparatów do pielęgnacji urody. Do niedawna zamknięci na nowinki techniczne dziś kuszeni jesteśmy wielka rozmaitością sprzętu najnowszej generacji.

Przełom o tak masowym zasięgu zaczął się parę lat temu. A teraz praktycznie dokonuje się na naszych oczach. Coraz częściej można zadać pytanie czy to rzeczywiście postęp czy tylko moda? W zasadzie kosmetyczka ciągle musi się szkolić aby nadążyć za tym co rynek proponuje.

Tymczasem  będąc za granica zwiedziłam kilkanaście różnych salonów kosmetycznych. Wielkość ich bywa bardzo różna waha się od małego pokoju z jednym, lub dwoma fotelami aż do wielkiego instytutu piękności urządzonego z wielkim rozmachem i przepychem.

Małe gabinety kosmetyczne wyposażone były w podstawowy  sprzęt,  aparaturę niezbędną do pracy. Urządzone bardzo gustownie, na   ogół składają się z dwóch pomieszczeń. Jedno z nich o wymiarach co najmniej 5 na 5  m przeznaczone do zabiegów kosmetycznych. W pomieszczeniu tym ustawiono dwa – trzy lub więcej foteli oraz aparaturę, stoliczki, sprzęt do zabiegów.   Drugie pomieszczenie znacznie mniejsze to mini recepcja, gablota z kosmetykami, kabina klienta z osobistym sejfem i przygotowana do przebrania jednorazowa bielizną przeznaczona do zabiegów kosmetycznych. Wszędzie słychać dyskretną muzykę oraz unosi się w powietrzu won wspaniałych zapachów. Takich gabinetów kosmetycznych spotyka się wiele. Cieszą się dużym powodzeniem i chętnie są odwiedzane ze względu na kameralny charakter. W salonach tych podchodzi się do klientek i ich problemów  bardzo poważnie. .Czynnością wstępną przed każdym zabiegiem jest przeprowadzenie wywiadu i udzielenie porady kosmetycznej.

Udzielanie porad przeprowadzane jest bezpłatnie niezależnie od dokonywanych lub niedokonanych usług. Sprzedażą kosmetyków ( z gablot ) zajmuje się zawsze osoba o odpowiednich kwalifikacjach  zawodowych, gdyż przez umiejętny wywiad i fachową poradę kosmetyczną można uniknąć schorzeń skórnych często spowodowanych przez nieodpowiednio zastosowane kosmetyki.

Każdej pacjentce zakłada się specjalna kartę. Karta ta zawiera: wiek pacjentki, sposób mycia twarzy, całego ciała, rodzaj  i jakość stosowania kosmetyków, rodzaj pracy, sposób odżywiania się. Mając dane dotychczasowej pielęgnacji udzielane są porady: mycia twarzy z określeniem rodzaju zmywaczy i sposobu ich zastosowania, doboru kosmetyków pielęgnacyjnych na dzien. i na wieczór. W razie schorzeń skórnych nie będących w gestii kosmetycznej kieruje się pacjentkę do lekarza  współpracującego z kosmetyczką.

Ma to szczególne znaczenie w krajach Unii Europejskiej, gdzie  niewłaściwe rozpoznanie i wykonanie zabiegu  może  pociągnąć za sobą odpowiedzialność prawno-finansową.

Ponadto dla każdej  pacjentki prowadzona jest osobna karta kontrolna. Karta składa się z dwóch części. W części pierwszej wpisywane są dane dotyczące przeprowadzanego wywiadu, wiek, rodzaj skóry i sposób dotychczasowej pielęgnacji. Po każdym zabiegu wypełniana jest część drugą: data zabiegu, rodzaj wykonywanych zabiegów, zalecenia.

W ten sposób karta daje sprawdzian wyników zabiegów oraz pomaga przy dalszej pielęgnacji skóry. Po dobraniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz zestawu kosmetyków upiększających wszystkie ich walory wpisane są do owej karty.

Porównując nasze gabinety kosmetyczne z krajami Unii Europejskiej,  które zwiedziłam, mogę z całą pewnością stwierdzić, że fachowość, profesjonalizm  i doświadczenie jakim dysponujemy jest na równie wysokim poziomie jak  w Rzymie, Londynie czy Kopenhadze. Jednak mimo dostępu do najnowszych zdobyczy w dziedzinie kosmetyki tych krajach, daje się zauważyć  powrót do naturalnych, wypróbowanych metod pielęgnacji urody.

Jako ciekawostkę mogę podać, że przebywając w krajach  Bliskiego Wschodu spotkałam  nasze kosmetyczki pracujące w ekskluzywnych gabinetach kosmetycznych. Cieszyły się niesłabnącym powodzeniem ze względu na swoje umiejętności i manualna sztukę kosmetyczna preferowaną w tych krajach z wyjątkowa estymą.

Mając na uwadze naszą obecność  w Unii Europejskiej i związane z tym możliwości podjęcia pracy zawodowej w krajach członkowskich, zasadniczego znaczenia nabiera konieczność  opanowania przynajmniej jednego obcego języka, co umożliwi korzystanie z najnowszych doświadczeń  jak i porozumienia się  z  zagranicznymi klientami odwiedzającymi nasze gabinety.

Autor: Elżbieta Skowron – Życińska

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *