Od dobrych kilkunastu lat w wystroju wnętrz – zwłaszcza w mieszkaniach i domach prywatnych – dominują meble nowoczesne. Jednak od pewnego czasu spora część osób wraca do trendów panujących w latach 60-tych i 70-tych, a także stara się stosować tzw. efekt przełamania.

Trendy w dekoracji wnętrz

Wielu ludzi przygotowując się na udekorowanie własnych czterech kątów, zastanawia się jak najlepiej będzie urządzić mieszkanie. Otóż w dzisiejszych czasach, znaczna większość właścicieli decyduje się na wstawienie do domu nowoczesnych mebli. Są praktyczne, mają futurystyczny styl i dominuje w nich bogactwo kolorów. Jednak zdarzają się ludzie, którzy pragną mieć łóżko, komodę, szafę i pozostałe meble w dawnym stylu.

Dość popularne stało się też łączenie nowoczesnych mebli wraz z klasycznymi, popularnie zwane efektem przełamania. Decydując się na taki styl, należy pamiętać, że nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza. Trzeba wykazać się bardzo dobrym poczuciem estetyki, aby dobrze zaprojektować takie wnętrze. W tym przypadku muszą się zgadzać niemal wszystkie szczegóły.

Styl retro z drugiej połowy XX wieku

Ostatnio sporo osób decyduje się na zastosowanie stylu retro, dekorując wnętrza własnego mieszkania. Tym samym nawiązują oni do trendów, jakie miały miejsce w latach 60-tych, 70-tych, czy też 80-tych XX wieku. Bardzo często, wchodząc do czyjegoś domu, widzimy meble zaprojektowane według wzorów sprzed kilkudziesięciu lat.

Szczególnie zwracają uwagę sofy i narożniki retro. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim to, że nie posiadają one specjalnego zabudowania od dołu. Mają za to wyraźnie wyodrębnione nóżki, na których oparta jest cała konstrukcja. Jeśli mają one nawiązywać do stylu retro, to muszą być drewniane i koniecznie proste. Ciekawe narożniki można znaleźć pod adresem http://www.vieridivani.pl/katalog-mebli/nowoczesne-narozniki/stylizowany-naroznik-retro. Są one dostępne w różnych kolorach, więc można je dopasować niemal do każdego wnętrza.

Styl retro z XIX i początku XX wieku

Mówiąc o stylu retro można nie cofać się tylko do lat 60-tych, czy też 70-tych XX wieku, ale jeszcze dalej. Właściciele domów starają się również znaleźć meble, które przypominają swoją stylistyką czasy XIX lub początki XX wieku. Dotyczy to zwłaszcza mebli, takich jak sofy i narożniki retro. Nawiązują one do dawnych czasów przede wszystkim kształtem, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Posiadają ponadto charakterystyczne obicia i drewniane wykończenia.

Do stylu retro nawiązują oczywiście nie tylko sofy i narożniki. Również bez trudu można znaleźć krzesła, czy też szezlongi zrobione na styl retro. Jeśli już dana osoba zdecydowała się na zakup takich mebli, powinna również uwzględnić nabycie komody, szafy i innych mebli retro. Chyba, że dojdzie do wniosku, że efekt przełamania będzie lepszy, niż wystrój całego mieszkania w dawnym, bardziej klasycznym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *