Organizacja dużej imprezy z okazji chrzcin

W niektórych rodzinach w dalszym ciągu praktykowane są częste spotkania rodzinne, przy różnych okazjach. Taką okazją bez wątpienia będą chrzciny nowego członka rodziny. Choć z reguły w dzisiejszych czasach odbywają się one raczej w niewielkim gronie, to są i takie rodziny, które zapraszają na imprezę z okazji chrztu świętego dziecka nawet kilkadziesiąt osób. Gdzie zorganizować taką imprezę?

Chrzciny powszechne

W Polsce, w której zdecydowana większość obywateli to katolicy, wręcz nie wypada nie ochrzcić nowo narodzonego dziecka, choć zmienia się styl, w jakim to wydarzenie jest obchodzone. Rośnie też odsetek rodzin, które nie decydują się ochrzcić dziecka – z uwagi na inną religię, ateizm, niepraktykowanie katolicyzmu czy chęć dania dziecku wyboru w przyszłości, w jakiej wierze chce być aktywnym.

Spada intensywność uczęszczania Polaków do kościoła w niedzielę, dlatego też i chrzciny nie są już absolutnie powszechne, choć jeszcze w dalszym ciągu większość rodziców się na nie decyduje. Niemniej, nie jest już koniecznością, tak jak mniej więcej 30 lat temu, aby chrzciny odbywały się w pierwszych miesiącach, a nawet tygodniach życia dziecka. Przekłada się je na bliżej niesprecyzowaną przyszłość, a nikogo nie dziwi już dziecko roczne czy dwuletnie, które na chrzcinach stoi na własnych nogach. Chrzciny organizowane są częściej przy sprzyjającej, ciepłej pogodzie, aby dziecko nie zmarzło w kościele.

Gdzie zorganizować imprezę?

Kiedy ustalona jest już data chrztu świętego, rodzice zaczynają zastanawiać się nad kształtem imprezy z tej okazji. Takie wydarzenia często przenoszą się z zacisza własnego domu do lokali, zwłaszcza jeśli na chrzciny zapraszana jest duża część rodziny. Wówczas w małym mieszkaniu czy domu nie ma możliwości zorganizowania imprezy. Chrzciny Praga Południe, jak i inne dzielnice oferuje wiele lokali, w których chrzciny mogą być zorganizowane. Analogiczne jest w całej Polsce.

Polacy wyraźnie zmienili swoje przyzwyczajenia i preferencje związane z celebrowaniem uroczystości rodzinnych. Jak wykazało badanie przeprowadzone dla sieci restauracji w Polsce, większość osób decydujących się na uroczystości w lokalu ceni sobie to, że mają mniej pracy i stresu związanego z imprezą – 80 proc. wskazań. Oprócz tego wymieniana jest oszczędność czasu (68 proc.) czy też brak warunków w domu do zorganizowania imprezy rodzinnej z udziałem większej liczby gości. Natomiast hotel Okęcie czy restauracja w dowolnie wybranej dzielnicy w Warszawie będzie jak najbardziej przygotowana do przyjęcia gości. Plusem organizowania chrzcin w hotelu jest to, że można na miejscu zakwaterować przyjezdnych gości, jeśli tacy uczestniczą w chrzcie świętym naszego dziecka.

Pytanie tylko, czy takie imprezy w hotelu, z noclegiem, często trwające do późnych godzin nocnych lub nawet całą noc nie są przypadkiem „małym weselem”? W roli głównej występuje tutaj jednak nie para młoda, ale chrzczone, małe dziecko.

Jeden komentarz

  1. Zależy też co kto nazywa dużą… dla mnie duża to już impreza na około 20/30 osób. Na taką zostałem zaproszony od strony mojego brata. Organizował chrzciny, a że mamy trochę dużą rodzinę trzeba było w restauracji bo w domu brat by nie pomieścił. Skierowaliśmy się na bardziej spokojniejsze dzielnice jak Mokotów. Restauracja Akademia okazała się dla nas idealna. Spokojna, elegancka i pomieściła nas wszystkich, a było nas około 40 w sumie. Przyjęcie się udało, wszyscy byli zadowoleni. Poziom obsługi bardzo wysoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *