Pozbądź się wroga raz na zawsze

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Tak naprawdę na palcach jednej ręki można policzyć młode osoby, które miały to szczęście i nie musiały się zmagać z tą jakże przykrą dolegliwością. Trądzik pospolity dotyka niemal każda osobę, która wchodzi w okres dojrzewania. Często mówi się, że choroba szybko minie, jednak nieleczony może pozostawić nie tylko fizyczne blizny, ale także znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości. Jak leczyć trądzik?

Psychiczny dyskomfort

Z niedoskonałościami twarzy zmaga się tysiące polskich nastolatków. Niby to normalne, iż gimnazjalista lub licealista nie ma idealnej, gładkiej jak w reklamach twarzy: dziewczęta ukrywają trądzik pod grubą warstwą makijażu, zaś chłopcy cierpią, nie mogąc go zamaskować, podobnie jak podrażnień powstałych w trakcie golenia zarostu. Niby każdy zdaje sobie sprawę, iż trądziku się nie wybiera i mimo wielu starań, bardzo często walka z nim trwa długie lata. Niemniej nie oznacza to wcale, iż choroba nie wpływa na codziennie życie i poczucie wartości osób zmagających się niedoskonałościami. Wręcz przeciwnie, jest to bardzo duży problem dla młodych osób, które dopiero świadomie zaczynają kształtować własną osobowość i wyrabiać sobie pewien określony światopogląd. Poczucie „gorszego” wyglądu bezpośrednio przekłada się na obniżenie poczucia własnej wartości, a te może znacząco wpłynąć nie tylko na okres dojrzewania, ale także całego dorosłego życia, dlatego tak ważne jest, aby rodzina i przyjaciele wspierali w leczeniu trądziku pospolitego.

Poznaj swego wroga

Pierwszy i najważniejszy fakt – trądzik pospolity to choroba skóry. Jak każda inna przypadłość, nieleczona można pozostać do końca życia, zaś aby podjąć szybkie i skuteczne leczenie, należy zbadać przyczynę jego powstania. Wyróżnia się co najmniej siedem czynników decydujących o powstaniu trądziku pospolitego: zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, podatność na zaburzenia układu nerwowego, gwałtowne zmiany atmosferyczne (klimatyzowane pomieszczenia, zmiana temperatury), zaburzenia genetyczne, zakażenie drożdżakami, czynniki genetyczne, złą dietę oraz nieprawidłową higienę skóry. Wyróżnia się kilka odmian choroby: trądzik różowaty (najczęściej dotyka kobiety po 30-tym roku życia), chlorowaty (przypadłość typowo męska, skóra jest zgrubiała) oraz pospolity (tak zwany Acne Vulgaris, grudkowo-krostkowy, na który cierpi ponad milion Polaków!). Aby dokładnie wiedzieć, jak wyeliminować niedoskonałości, niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który precyzyjnie określi typ choroby i dobierze odpowiednie preparaty medyczne.

Zniszcz go od środka

Trądzik, jak się go pozbyć szybko i skutecznie? To pytania stawia sobie codziennie setki tysięcy nastolatków na całym świecie. Przede wszystkim trzeba mieć w pamięci, iż niedoskonałości tworzą się w skórze właściwej, czyli tam, gdzie znajdują się gruczoły łojotokowe odpowiedzialne za nawilżenie i napięcie skóry. Jego nadmierna produkcja sprawia, że zamykają się ujścia gruczołów, powodując powstanie stanu zapalnego (widoczne pod postacią zaczerwienienia lub bolesnych, białych opuchnięć). Więcej na temat przebiegu rozwoju trądziku można znaleźć tutaj: https://aquaclin.pl/o-tradziku.html. Wpływ na kondycję naszej cery ma dieta. To banalne stwierdzenie, ale zawarte w owocach i warzywach witaminy i mikroelementy regulują pracę gospodarki hormonalnej i przemianę materii, co bezpośrednio przekłada się stan fizyczny skóry. Warto stosować diety bogate w cynk, witaminę B, rutynę oraz miedź, a także, w razie potrzeby, suplementować dodatkowo te elementy. Czasami pomagają leki na receptę zawierające hormony lub środki bakteriobójcze działające od wewnątrz.

Walcz na zewnątrz

Bardzo ważna jest higiena – dokładne oczyszczanie skóry (nie tylko z makijażu – o skórę należy dbać nawet wtedy, jeśli nie korzystamy podkładów i kremów maskujących typu CC), stosowanie kremów i żeli oczyszczających (jak chociażby zwalczającego bakterię Aquaclinu – http://www.digest.com.pl/sposob-na-tradzik-2) oraz regularnie stosowanie zabiegów kosmetycznych (takich jak peelingi, mikrodermabrazję, maski intensywnie oczyszczającej i złuszczające naskórek). Pod żadnym pozorem nie wyduszaj pryszczy – w ten sposób roznosi się jedynie więcej bakterii, które momentalnie się rozmnażają i tworzą nowe ogniska chorobowe. Nie można sięgać też po spirytus – niby dezynfekuje cerę, ale jednocześnie ekstremalnie ją wysusza, zbędnie pobudzając gruczoły łojowe do produkcji nadmiarowej ilości łoju.

Nastawienie bojowe!

Trądzik pospolity – leczenie tej przypadłości to z pewnością nierówna walka, pełna łez, psychicznego dyskomfortu oraz działania na zasadzie prób i błędów. Cierpliwość, samodyscyplina i przede wszystkim wsparcie ze strony rodziców i przyjaciół są kluczowe w walce z chorobą. Wiedza na temat przyczyn powstawania pryszczy i zaskórników, metod ich leczenia i doboru odpowiednich preparatów medycznych i kosmetycznych stanowi główny oręż. Młode osoby bardzo często mają skrzywiony obraz choroby (wśród nastolatków krążą mity, jakoby aktywność seksualna wspomagała leczenie, a samym trądzikiem można zarazić się od drugiej osoby), dlatego bardzo ważna jest rola rodziców, którzy powinni wyjaśniać, wspierać i pocieszać w chwilach zwątpienia. Wszak niemal każdy rodzic zmagał się z trądzikiem i powinien wiedzieć, jak wielką sprawę przywiązują do swego fizycznego wyglądu nastolatkowie, bo ten problem dotyczył także ich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *