Dr. Jon Einarsson z Baylor College of Medicine w Houston, Texas wyjaśnia, że stała ekspozycja macicy na nasienie męskie umożliwia układowi odpornościowemu na swoistą tolerancję obcego materiału genetycznego.

Natomiast w przypadku par, które dotychczas stosowały prezerwatywy i chcąc począć potomka zaczynają współżyć bez zabezpieczenia dochodzi do silnej reakcji immunologicznej na nasienie męskie, która powoduje uszkodzenia w naczyniach krwionośnych przyczyniając się do nadciśnienia tętniczego podczas rozwijającej się ciąży. Dodatkowo reakcja wzmacniana jest przez dodatkowe białka produkowane przez łożysko kobiece, a które są bardzo podobne do białek spermy.

Preklampsja wprowadza zagrożenia zarówno dla matki jak i płodu, dotyczy 7% kobiet w USA, a jej pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Autorzy przedstawili przypadki 113 kobiet z nadciśnieniem podczas ciąży oraz 226 kobiet bez stwierdzonego nadciśnienia. Jak wykazano kobiety, które stosowały prezerwatywy jako antykoncepcja przez okres 4 miesięcy przed poczęciem miały 4 do 6 razy większe ryzyko nadciśnienia tętniczego w odniesieniu do kobiet nie stosujących tej formy antykoncepcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *