Przegląd zębów – jak wygląda, jak często chodzić i czemu służy?

“Zapraszam na wizytę za pół roku!” – takie słowa można usłyszeć, wychodząc z gabinetu stomatologicznego, ale tak naprawdę, jak wiele z nas regularnie pojawia się u dentysty? Aż 39% Polaków nie chodzi regularnie do dentysty ze względu na strach. Inni zapominają o regularnych kontrolach ze względu na natłok obowiązków. Warto jednak regularnie decydować się na wizyty.

dobry-stomatolog

Jak wygląda kontrola stomatologiczna?

Każdy dobry stomatolog dba o to, aby wizyta kontrolna minęła w przyjemnej atmosferze i szczerze mówiąc, nie ma się czego bać. Podczas wizyty kontrolnej stomatolog zwraca uwagę na stan zębów, ale nie tylko. Sprawdza on także kartę leczenia pacjenta, więc wie, w jakich zębach umieszczone zostały plomby. Sprawdza także, czy na zębach, na których była przeprowadzona endodoncja (czyli leczenie kanałowe) oraz są założone duże plomby, nie pojawiły się pęknięcia lub inne uszkodzenia.

Dodatkowo lekarz stomatolog sprawdza, jaki jest stan dziąseł, śluzówki i języka, które często są atakowane przez różne infekcje.

Często podczas wizyty kontrolnej okazuje się, że potrzebne jest leczenie zębów. Małe zabiegi, takie jak wypełnianie ubytków, mogą być przeprowadzone od razu na miejscu, szczególnie jeżeli ubytki nie są głębokie i nie jest wymagane znieczulenie. Podobnym zabiegiem, który można wykonać od razu, jest usuwanie kamienia nazębnego. Ten zabieg raz w roku można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ.

Na większe zabiegi, takie jak endodoncja, zazwyczaj nie ma czasu podczas krótkiej wizyty kontrolnej, więc stomatolog proponuje inny termin leczenia.

Jak często chodzić na wizytę?

Standardowo na wizytę do dentysty powinno się chodzić raz na sześć miesięcy w przypadku dorosłych, a w przypadku dzieci, których zęby ciągle się rozwijają, raz na trzy miesiące. Nie jest to jednak reguła i dentysta może poprosić o częstsze pojawianie się w jego gabinecie. Wszystko zależy bowiem od ogólnego stanu uzębienia, chorób, a czasami nawet przyjmowanych leków, które mogą osłabiać szkliwo zębów i prowadzić do łatwiejszego powstawania próchnicy.

Czy regularne chodzenie do dentysty to dobry pomysł?

Wiele osób myśli, że wystarczy kilka razy dziennie myć zęby, a chodzenie do dentysty można sobie odpuścić. Jest to jednak błędne myślenie, a do stomatologa naprawdę warto chodzić z kilku powodów.

Po pierwsze – lekarz pomoże nam zauważyć błędy w pielęgnacji, takie jak używanie nieodpowiedniej pasty albo zła technika szczotkowania zębów. Regularne wizyty u dentysty pomagają uniknąć bólu i długiego leczenia próchnicy oraz innych chorób. Próchnica potrzebuje czasu, żeby się wytworzyć, więc jeżeli ogniska próchnicy zostaną zauważone odpowiednio szybko, to często nie trzeba do ich usunięcia stosować nawet wiertła, często wystarczy samo szlifowanie albo gumkowanie powierzchni zęba. Częste chodzenie na wizyty jest korzystne również ze względu finansowego. Leczenie kanałowe jest darmowe tylko w przypadku niektórych zębów, a jak wiadomo, jest to zabieg bardzo kosztowny. Jeżeli próchnica zostanie w porę zauważona, to koszt leczenia będzie naprawdę niski.

Regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne, więc nie zwlekaj i zadzwoń do swojego dentysty już teraz!

Artykuł poleca dobry stomatolog Allecoudent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *