Jak zadbać o higienę intymną w ciąży?

Nawracające infekcje intymne są problemem wielu kobiet. Nie są one zbyt przyjemne, ale w ciąży stanowią zagrożenie dla płodu! Sprawdź, jak powinnaś dbać o higienę intymną w tym czasie.

dollarphotoclub_60349244

Ciąża – ryzyko infekcji intymnych wzrasta!

Jesteś już pewna, że jesteś w ciąży: kalkulator dni płodnych potwierdził, że miałaś na to większe szanse, a wizyta u ginekologa jednoznacznie rozwiała wszelkie wątpliwości. W Twoim ciele zaczynają krążyć hormony, które produkowane są w tych ilościach tylko w czasie oczekiwania na dziecko.

Odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy – co zmienia również środowisko bakteryjne pochwy i zmniejsza się odporność na działanie chorobotwórczych bakterii.

Ciąża to okres wzmożonego ryzyka infekcji bakteryjnych i grzybiczych, dlatego też powinnaś szczególnie dbać o higienę intymną w tym czasie. Pamiętaj, że robisz to nie tylko dla siebie, ale i swojego maleństwa!

Jak dbać o higienę intymną w czasie ciąży?

Podstawą higieny intymnej jest świeżość i suchość – każda wilgoć, która dłużej utrzymuje się w tych okolicach, jest możliwością rozwinięcia się infekcji.

● Stosuj odpowiedni środek do higieny intymnej. Nie musi to być żel czy płyn przeznaczony tylko dla kobiet w ciąży, jednak musi mieć on odpowiednie pH (najlepiej ok. 5,5) i działać antybakteryjnie.

● Do higieny intymnej nie używaj gąbki ani myjki! Kiedy są mokre stają się istnymi siedliskami bakterii.

● Po umyciu dokładnie osusz okolice intymne.

● Wychodząc z domu, do torebki zawsze spakuj nawilżane chusteczki do higieny intymnej i jednorazowe nakładki na deskę – używaj ich, gdy korzystasz z toalet publicznych.

● Kiedy idziesz na pływalnię lub na plażę używaj dwóch ręczników: jeden przeznacz specjalnie do osuszania miejsc intymnych.

● Używaj wkładek higienicznych i pamiętaj o ich częstej wymianie.

● Zrezygnuj z obcisłych strojów i bielizny już na początku ciąży.

Szczególna higiena okolic intymnych w czasie ciąży pomoże Ci w zmniejszeniu ryzyka infekcji, jednak nie jest gwarancją, że uda Ci się ich uniknąć. Na www.lactovaginal.pl znajdziesz więcej informacji dotyczących zapobiegania infekcjom oraz sposobów ich leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *