Coraz więcej polaków ucieka z dużych metropolii na wieś by spełniać swoje marzenia o własnym kącie i własnej ogrodzonej przestrzeni, gdzie obcym wstęp wzbroniony.

Ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów bezpiecznego domu, gdyż powstrzymuje niechcianych gości i złodziei. Jest to też jedna z poważniejszych inwestycji podczas budowy, gdyż najczęściej grodzimy się raz na długie lata. Warto więc przed tym ważnym momentem zapoznać się z przepisami, które mówią jak powinniśmy to robić wedle polskiego prawa.

Prawo nakazuje, by właściciel posesji zgłosił budowę ogrodzenia od strony drogi, placu, ulicy, torów kolejowych a także innych miejsc publicznych. Jeśli chcemy wznieść ogrodzenie powyżej 2,2 m, również musimy mieć na to pozwolenie. Należy pamiętać też o tym, że ogrodzenie nie powinno przekraczać linii naszej działki.

Grodząc się powinniśmy również wiedzieć o tym, że ogrodzenie powinno być lekkie, ażurowe i z prześwitami wynoszącymi 25% powierzchni ażurowej. Tylko w niektórych przypadkach ogrodzenie może być pełne, np. od strony bardzo ruchliwej, głośnej drogi.

Należy pamiętać również o tym, że nasze ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, w związku z tym na ogrodzeniu do 1,8 m nie można stosować ostrych zakończeń czy drutów kolczastych. Polskie prawo zaznacza także, żeby brama i furtka otwierały się w stronę posesji, tak by nie stwarzały utrudnień innym użytkownikom drogi. A szerokość bramy powinna wynosi co najmniej 2,4 m.

Zwieńczeniem ogrodzenia naszej posesji musi być dobra, sprawna brama, która równie dobrze może być ozdobą. Jeśli dodatkowo zastosujemy do bramy automatykę, która pozbawi nas kłódek i łańcuchów nasze ogrodzenie może z estetycznego i eleganckiego stać się wygodnym dodatkiem do codziennego życia. Pogoda czy niepogoda automat sam otworzy i zamknie bramę. My wciskamy tylko guzik a siłownik wykonuje resztę, trzeba jednak pozwolić by taką pracę wykonywało urządzenie sprawdzone, pewne i uznane w świecie jak automaty firmy FAAC, która produkuje je od ponad 40 lat.

Firma FAAC dodatkowo prócz standardowych siłowników do bram skrzydłowych i przesuwnych ma napędy podziemne, które są niewidoczne gołym okiem. Takie napędy nie psują elegancji żadnej, nawet najpiękniejszej bramy. Przed przystąpieniem do ogrodzenia naszego gniazdka warto poznać przepisy, poszukać odpowiedniego ogrodzenia, wybrać najlepszą dla siebie bramę a także automat, który sprawi, że poczujemy się komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *