Media publiczne bombardują swych odbiorców nieustającymi sloganami o tym, że rodzina powinna być najważniejsza. Wszyscy wiemy, że wspólne chwile z najbliższymi należy celebrować ale niekoniecznie przez całodniowe wgapianie się w ekran po uprzedniej wojnie o to, co będziemy oglądać.

O wiele lepszym rozwiązaniem są różnorodne gry rodzinne posiadające mnóstwo funkcji wzbogacających wspólną egzystencje. Ich popularność aktualnie rośnie ponieważ coraz częściej mamy do czynienia ze świadomym rodzicielstwem i próbą odciągnięcia dzieci od gier komputerowych.

Każdy kto ma do czynienia z dziećmi doskonale zdaje sobie sprawę, że zwykle dłuższe skupienie uwagi kilkulatka na jakiejś jednej zabawie niejednokrotnie graniczy z cudem. Zupełnie inaczej rzecz się ma gdy chodzi o gry rodzinne i równomierne zaangażowanie wszystkich domowników nad dostosowanymi do wieku i zainteresowań głównie dzieci planszówkami. Wspólne siedzenie wokół stołu lub na podłodze nad planszą do gry jednoczy każdą rodzinę i daje dzieciom pozytywne wspomnienia połączone ze wzorcami wychowawczymi. Ta forma spędzania czasu gwarantuje, że gdy dorosną również znajdą upodobanie w tego typu rozrywkach.

Rozrywka kostką się toczy

Wspólna zabawa to najlepsze co rodzice mogą dać swoim dzieciom, a wymyślanie interesujących rozrywek łączących pokolenia bez gier planszowych nie byłoby łatwe. Prawie wszystkie gry rodzinne pomagają poszerzyć wiedzę najmłodszych i zaimponować im przez starsze pokolenia. Rzucanie kostkami uczy dzieci liczenia, a zapisane na kartach zadania potrafią rozbawić do łez. Poznawane w ten sposób zagadki ze świata roślin i zwierząt niejednokrotnie zaskoczy swą oczywistością nawet dorosłych. Wspólne przełamywanie tabu i szczere odpowiedzi na pytania personalne potrafią uzdrowić nawet najbardziej napięte relacje. Gry rodzinne mają to do siebie, że uczą przez zabawę nawet tych uparciuchów w zaawansowanym wieku.

Po za funkcją edukacyjną wspólna gra rodzinna pokazuje jak należy radzić sobie z przegraną. Akceptować różne okoliczności losu i współczucia wobec tych, którym on nie sprzyja. Pozwala ugrać wykonanie obowiązków domowych, których nie powinniśmy traktować jako kary lecz pomoc w uporaniu się z nimi jeszcze przed turniejem, tak aby każdy członek rodziny mógł się spokojnie zrelaksować podczas wspólnej gry bez pośpiechu.

Karta kartą poganiana

Zanim jednak będziemy mogli urządzać rodzinne pojedynki intelektualne lub uczyć się biznesu i zdobywać nowe umiejętności trzeba zachęcić maluchy do takiej formy spędzania czasu. Najpopularniejsze gry rodzinne to wszystkim znane domino polegające na dopasowywaniu takich samych obrazków i karciany „Piotruś” wzbudzający ogromne emocje u najmłodszych. Stanowią one wspaniały trening do zachowania pokerowej miny i panowania nad odruchami. Niestety integrują niewielką ilość osób. Przy rodzinie wielopokoleniowej mogłoby zabraknąć kart co doprowadziłoby do zbyt szybkiego zakończenia rozgrywki.

Gdy dzieci są już trochę starsze  można więc pokusić się o wejście na wyższy poziom zabawy – przejść do karcianych gier strategicznych  dla całej rodziny. Umożliwiają one wczucie się w nowe role i dokładne poznanie aspiracji życiowych swoich najbliższych co w zwykłych warunkach życiowych nie jest wcale takie proste. Nic tak jak gry rodzinne nie daje też szansy na dobrą zabawę w domowym zaciszu lub podczas plenerowych eskapad. Karty są lekkie i świetnie nadające się do gry podczas długich, nużących podróży choć i planszówki coraz częściej dostosowywane są do takich warunków aby gry rodzinne zabierać również na wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *