Najczęściej występujące przyczyny bólów brzucha – czy można sobie z nimi samodzielnie poradzić?

Ból to sygnał ostrzegawczy organizmu wskazujący, że dzieje się w nim coś niedobrego. Ból brzucha jest dolegliwością powszechnie występującą i nie należy go bagatelizować, ale w wielu przypadkach sygnalizuje przewlekłe problemy i można go łagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych lub rozkurczowych.

Dlaczego brzuch w ogóle boli?

Bezpośrednią przyczyną bólu brzucha są skurcze mięśni gładkich. Skurcze mogą pojawić się pod wpływem wielu czynników. Biegunka i nudności to objawy często towarzyszące bólowi brzucha i najczęściej świadczą o infekcji, ale w takich przypadkach zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który określi przyczyny i wdroży leczenie. Istnieje także szereg innych chorób, które objawiają się dolegliwościami ze stronu brzucha.

Menstruacja a ból brzucha

Według zgromadzonych danych bóle menstruacyjne to w Polsce nawet ponad 30% przypadków pośród wszystkich rodzajów bólów brzucha. Podczas menstruacji dochodzi do skurczów mięśni gładkich macicy, a za to odpowiada produkcja nadmiernej ilości prostaglandyn, czyli hormonów regulujących procesy fizjologiczne. Zwykle leki rozkurczowe i przeciwbólowe przynoszą ulgę. Silne bóle brzucha uniemożliwiające normalne funkcjonowanie mogą wskazywać na schorzenia narządów rodnych, a wtedy niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań.

Dolegliwości przewodu pokarmowego

Do przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego, które wywołują dyskomfort lub ból w nadbrzuszu zalicza się choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Dolegliwości pojawiają się zwykle po posiłku. Ból lubi wzmagać się w godzinach nocnych i porannych. Jeśli nie ma miejsca ostry ból brzucha, który nie przechodzi, wówczas nie należy się nadmiernie martwić, jeśli tylko przestrzega się zaleceń lekarza, a przede wszystkim dba o właściwą dietę. Należy zwrócić uwagę na regularność spożywania posiłków, a ponadto wykluczyć alkohol i zrezygnować z papierosów.

Dyskomfort wywołany zespołem jelita drażliwego

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca znane. Przez długo czas schorzeniu przypisywano podłoże psychosomatyczne, ale coraz częściej za źródło problemów uznaje się również zaburzenia motoryki jelit, nadwrażliwość trzewnej, a także brak równowagi w mikroflorze jelit. W zespole jelita drażliwego występują takie objawy jak: biegunki, zaparcia, zmienność rytmu wypróżnień, wzdęcia, gazy, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej i ból. Niestety objawy nie są specyficzne i można je pomylić z innymi chorobami, dlatego nie zawsze od razu choroba zostaje właściwie zdiagnozowana. Lekarz rodzinny powinien odesłać pacjenta do gastrologa.

Ból brzucha w kamicy nerkowej

W przypadku kamicy nerkowej przez długi czas można nie odczuwać żadnych dolegliwości, ale gdy kamień nerkowy zmienia położenie, wówczas pojawiają się mocne bóle brzucha. O przyczynach ostrego bólu brzucha można więcej przeczytać na następującej stronie: www.no-spa.pl/03_article_objawy_ostrego_brzucha.html. W sytuacjach, gdy pojawia się nagły i silny ból nie należy zwlekać, lecz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *