Firma DLF wprowadziła na polski rynek robot sprzątający ROOMBA SE. Pomaga on na bieżąco utrzymać w czystości podłogi o różnych powierzchniach, bez kłopotliwego popychania i podążania za zwykłym odkurzaczem. Specjalny system obrotowych szczotek pozwala wymiatać brudy spod samych ścian, a czujnik umożliwia omijanie przeszkód i schodów. ROOMBA SE czyści powierzchnie podłóg z twardego drewna, linoleum, płytek, dywanów z małym i średnim włosem – przy minimalnym lub bez żadnego nadzoru człowieka.

Robot jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy wcisnąć przycisk programu sprzątania i po prostu wyjść. Po rozpoczęciu sprzątania ROOMBA SE wędruje początkowo po podłodze ruchem spiralnym, a następnie pokrywa sprzątaną powierzchnię wjeżdżając nawet pod meble wyższe niż 9 cm. Robot ma 3-stopniowy system czyszczenia:

Etap 1. Wirująca szczotka boczna wymiata kurz z rogów i obrzeży pomieszczenia w stronę robota sprzątającego ROOMBA SE.

Etap 2. Dwie obracające się w przeciwnych kierunkach szczotki zbierają duże i średnie drobiny.

Etap 3. Wysoko wydajna gumowa ssawka zbiera kurz i małe drobiny pozostawiając czystą podłogę. ROOMBA SE potrzebuje dużo mniej energii niż tradycyjny odkurzacz, ponieważ nie ma rury. Nie potrzebuje tak dużej siły ssania, gdyż nie musi przepychać brudu przez długi wąż, jak zwykłe workowe odkurzacze.

Robot orientuje się w przestrzeni przy pomocy kilkunastu czujników dotykowych oraz podczerwieni. Dzięki nim nie spada ze schodów, podąża wzdłuż ścian, objeżdża, dokładnie sprzątając wokół nóg od krzeseł, stołów i łóżek. Posiada wiele nowych cech takich jak czujnik brudu, zdolność sprzątania w jednym miejscu, stację dokującą pozwalającą na samoczynne ładowanie baterii robota oraz nowoczesny akumulator Advanced Power System, dzięki któremu Roomba może pracować do 2 godzin bez przerwy. ROOMBA SE przy pomocy podczerwieni komunikuje się z pilotem, stacją dokującą (pozwala doładowywać akumulator), czy wirtualnymi ścianami, którymi człowiek może odgrodzić nie sprzątane powierzchnie.

Robot ROOMBA z wbudowanym komputerem pokładowym sprząta z dokładnością pokrycia powierzchni do 99,97%, podczas gdy człowiek tradycyjnym odkurzaczem w tym samym czasie sprząta niecałe 80% (badania Intertec). ROOMBA zaczyna sprzątanie ruchem spiralnym, następnie objeżdża ściany i meble. Sprząta pod łóżkami i meblami wyższymi niż 9 cm.

Robot ma średnicę 34 cm, wysokość 9 cm, waży 2,8 kg (wraz z akumulatorem). Jego prędkość osiąga 30 cm/s.

Jak pracuje ROOMBA SE?
Po rozpoczęciu sprzątania robot wędruje po podłodze ruchem spiralnym. Następnie robot będzie stopniowo pokrywał całą sprzątaną powierzchnię, podążając także wzdłuż ścian i mebli, przy pomocy wirującej, bocznej szczotki do czyszczenia obrzeży pomieszczenia spychał kurz w swoją stronę. Ścieżka sprzątania, po której porusza się odkurzacz, jest za każdym razem wyliczana w komputerze pokładowym, zawierającym sztuczną inteligencję, w sposób umożliwiający wysprzątanie maksymalnej powierzchni pomieszczenia.

Robot ROOMBA jest dostępny u wybranych dystrybutorów, których lista znajduje się na stronie wyłącznego dystrybutora na Polskę – firmy DLF Sp. z o. o.: www.dlf.pl
ROOMBA kosztuje około 2990 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *