Spędzanie czasu z dzieckiem to okazja do budowania nowych, wspólnych wspomnień. To także możliwość lepszego poznania upodobań swojej pociechy, nauczenia jej nowych rzeczy i umiejętności. Niezależnie od pory roku, warto wykorzystywać wolne chwile – czas po pracy, weekendy, a nawet wziąć krótki urlop, aby wyjechać gdzieś na dłużej.

fotolia.com, 171305070 | Autor: Rido

W przypadku spędzania czasu w domu nie musimy ograniczać się do standardowych zabaw pluszakami. Warto wprowadzić do wspólnej aktywności z dzieckiem to, co nam samym również sprawia przyjemność. Znajdź coś, przy czym ty również bawisz się dobrze, np. grę w planszówki, a nawet wspólne granie na konsoli. Takie formy aktywności (oczywiście dobrane stosownie do wieku) mogą mieć doskonały wpływ na rozwój koncentracji, współdziałania i rozwijania wielu innych przydatnych umiejętności. Dla dzieci nastawionych na bardziej artystyczne zainteresowania dobrą formą spędzania czasu będzie wspólne tworzenie różnych rzeczy.

Mogą być to kolorowanki, malowanie farbkami, lepienie figurek z modeliny lub masy solnej. W wielu sklepach znajdziemy aktualnie wiele ciekawych propozycji, np. kartonowe domki i pałace do składania, które później można pokolorować wspólnie z dzieckiem. Nie zapominajmy również o wartości, jaką niesie ze sobą wieczorne czytanie książek. W przypadku najmłodszych pociech będzie to doskonała forma rozwijania wyobraźni i wzbudzanie zainteresowania literaturą już od najwcześniejszych lat. Oczywiście poza spędzaniem czasu w domu, zimą nie należy unikać wychodzenia na zewnątrz i przebywania na świeżym powietrzu. To doskonały sposób na zahartowanie malucha, możliwość uzupełnienia witaminy D, a także zapewnienia odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Zaplanuj wspólny wyjazd

Doskonałą formą spędzania czasu jest weekendowy spacer po lesie, zabawa w berka, chowanego, jazda na sankach, czy lepienie bałwana. Zabierz dziecko na łyżwy, plac zabaw. Wystarczy, że będzie ciepło ubrane, a taki wypad przyniesie same korzyści. Doskonałym pomysłem jest wspólny wyjazd, np. w góry. Zamiast decydować się co roku na urlop tylko w okresie letnim, warto rozważyć zamianę na styczeń lub luty. Wbrew pozorom taka podróż nie musi być droga, wystarczy poszukać w dobrych miejscach. Niektóre biura zajmują się organizacją wyjazdów zimowych dla rodzin z dziećmi, np. winterevent.pl. Skorzystanie z takiej oferty pozwala na znaczne obniżenie kosztów, ponieważ cena za uczestnika jest liczona zależnie od wieku.

Oprócz tego plan wyjazdu jest dostosowywany do potrzeb i oczekiwań rodzin z dziećmi. Wspólna wycieczka w góry, w kraju lub za granicę (do Włoch, Francji) pozwala na poznawanie nowych miejsc, zwiedzanie, aktywność na świeżym powietrzu, nauczenie dziecka praktycznych umiejętności i zmianę otoczenia. Zima to dobry czas na zbieranie nowych doświadczeń, o które trudno wiosną czy latem. Dlatego zdecydowanie warto wykorzystywać czas w taki sposób, aby zapewnić rozwój i rozrywkę również w tym okresie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *