Jak zakończyć karmienie piersią i rozpocząć podawanie mleka modyfikowanego?

Rezygnacja z karmienia piersią i przejście na mleko modyfikowane nie jest łatwą decyzją i prostym procesem. O czym pamiętać, aby uniknąć problemów przy zmianie karmienia dziecka? Jakich błędów unikać?

Kiedy mama rezygnuje z karmienia piersią…

Karmienie piersią przynosi wiele różnych korzyści, m.in. zmniejsza ryzyko infekcji układu pokarmowego, rozwoju otyłości oraz cukrzycy typu 1 i typu 2 o około 1/3. Oprócz tego, jak pokazują badania, dzieci karmione piersią rzadziej są hospitalizowane w pierwszym roku życia. To tylko kilka pozytywów związanych z karmieniem mlekiem mamy, jest ich dużo więcej. Mimo to, wiele matek decyduje się na zakończenie karmienia piersią. Niekiedy jest to ich dobrowolna decyzja, w innych sytuacjach matki są po prostu zmuszone odstawić dziecko od piersi.

Rezygnacja z karmienia piersią wynikać może z tego, że młoda mama wraca do pracy i nie będzie mogła już tak często karmić piersią swojego maluszka. Przyczyną może być również to, że mama zmuszona jest przyjmować leki, które wykluczają karmienie piersią, albo ma zbyt mało pokarmu. Zakończenie karmienia piersią powinno być dobrowolną decyzją każdej matki, nawet jeżeli przeciwskazania do dalszego naturalnego karmienia nie występują.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a wiek dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wyłączne karmienie piersią trwało minimum 6 miesięcy. Następnie, zgodnie z wytycznymi organizacji, karmienie powinno trwać do drugiego roku życia, a nawet dłużej, jednak przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. W przypadku rezygnacji z karmienia piersią należy zastąpić mleko matki mlekiem modyfikowanym. Warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii, co podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, iż mleko modyfikowane nie jest tylko pokarmem uzupełniającym.

Odstawienie dziecka od piersi wymaga czasu

Przede wszystkim należy zadanie to rozłożyć w czasie. Jest to proces stopniowy, zakończenie karmienia piersią nie może odbywać się z dnia na dzień. Najlepiej będzie, jeżeli dasz sobie i dziecku około dwóch tygodni na tak poważą zmianę.

Warto starać się zrozumieć, co czuje dziecko. Smoczek od butelki nie jest już tak przyjemny i miękki jak pierś mamy, brakuje również jej bliskości i ciepła. Maluszek musi na nowo uczyć się ssania. Dlatego warto już wcześniej, zanim odstawimy dziecko od piersi, podawać mu w butelce np. wodę, lub delikatne herbatki koperkowe dostosowane do jego wieku. A kiedy dziecko zaakceptuje butelkę, zaproponować mu pierwszą porcję mleka modyfikowanego.

Wprowadzanie mleka modyfikowanego powinno być sukcesywne, warto wybrać sobie jedną stałą porę, a następnie stopniowo włączać kolejne karmienia sztucznym mlekiem.

Czasu potrzebują również same mamy. Zbyt gwałtowne zakończenie karmienia piersią na rzecz mleka modyfikowanego, może zakończyć się nawałem pokarmowym, a w efekcie stanami zapalnymi piersi. Stopniowe odstawianie od piersi może pomóc w tym, że niepotrzebne będą preparaty zatrzymujące laktację.

Wprowadzenie mleka modyfikowanego, jakie akcesoria będą potrzebne?

Jeżeli dotąd nie podawałaś dziecku butelki z odciągniętym mlekiem, masz nieco bardziej utrudnione zadanie. Dziecko oprócz przyzwyczajenia się do nowego smaku, będzie musiało zaakceptować kształt smoczka od butelki. Dlatego robiąc zakupy w sklepie, pamiętaj o nabyciu kilku rodzajów smoczków. Samo dopasowanie kształtu smoczka do wieku dziecka może być niewystarczające. Oprócz tego przyda się szczotka do czyszczenia smoczków i butelek oraz specjalny delikatny płyn do mycia dziecięcych naczyń itp.

Warto także kupić kilka rodzajów mleka modyfikowanego, nie wiadomo, który smak najbardziej będzie odpowiadał twojemu dziecku. Sprytnym rozwiązaniem, minimalizującym koszty jest zakup różnych próbek z mlekiem modyfikowanym.

Przejście na mleko modyfikowane a relacja między matką i dzieckiem

Mama, która karmi swoje dziecko piersią, zazwyczaj jest kojarzona przez malucha właśnie z mlekiem. Dobrym pomysłem jest, aby ktoś inny podawał dziecku mieszankę. Można ponadto w taki sposób rozplanować dzień i posiłki, aby nie dopuszczać do tego, że dziecko jest głodne i domaga się jedzenia. Warto wyprzedzić potrzebę dziecka, podając mu butelkę z mlekiem modyfikowanym.

Podczas przechodzenia na mieszankę należy obserwować dziecko, mówić mu o tym, dlaczego otrzymuje teraz inne mleko. Takie dziecko wymaga także znacznie więcej bliskości i miłości niż wcześniej.

Kiedy nie odstawiać dziecka od piersi?

Odstawianie dziecka od piersi najlepiej zaplanować na czas urlopu, nie należy tego robić w trudnych sytuacjach, podczas przeprowadzek, pierwszych dni pobytu dziecka w żłobku, choroby malucha lub jego mamy (chyba że konieczne jest przyjmowanie przez matkę leków mogących zaszkodzić dziecku) itp. Nie odstawia się ponadto dziecka w czasie upalnego lata. Oprócz tego warto obserwować dziecko, ponieważ w okresie wzmożonego wzrostu także jest zwiększone zapotrzebowanie na pokarm mamy.

Więcej artykułów o tematyce mleka modyfikowanego znajdziesz na stronie www.nowafarmacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *