„Spiskowcy” pióra znakomitego Michaela André Bernsteina

Gdy ginie jeden z członków jego rodziny, dygnitarz zaczyna obawiać się o własne życie. Myśli, że zawiązano przeciw niemu spisek, o który podejrzewa syna miejscowego bogacza, sprzyjającego bolszewikom lub fanatycznego rabina. Demaskację konspiratorów zleca szefowi swojej siatki szpiegowskiej, Jakubowi Tauskowi, niezwykle inteligentnemu młodemu Żydowi. Tuż przed kolejnymi zamieszkami w stolicy prowincji pojawia się nieznany rabin, którego oddani uczniowie obwołali mesjaszem. Słowa charyzmatycznego przywódcy docierają wkrótce także do Tauska. Okazuje się, że można służyć dwóm panom jednocześnie…

W swojej powieści Bernstein przedstawia zmierzch monarchii habsburskiej oraz po części mistyczny, a po części lewicowy radykalizm środowisk żydowskich w przededniu wojny. Z wielką dbałością o historyczne tło prowadzi mistrzowsko skonstruowaną intrygę.

Michael André Bernstein (ur. 1947), poeta, krytyk literacki i wykładowca na uniwersytecie w Berkeley. Współpracuje z „The Times Literary Supplement”, „Los Angeles Times Book Review” i „The New Republic”. Opublikował kilka książek z dziedziny teorii literatury, m.in. Bitter Carnival: Ressentiment and the Abject Hero (1992), Five Portraits: Modernity and the Imagination in Twentieth-Century German Writing (2000). Spiskowcy (2004) to jego pierwsza powieść.

Informacja o serii
W 2007 roku przedstawiamy czytelnikom nową serię wydawniczą INNE HISTORIE. Ukażą się w niej doskonałe powieści, które łączy szacunek dla szczegółu i tła historycznego, ale również brawura w tworzeniu fikcji i zasada wiarygodności w opisie ludzkich losów, nierzadko też – wątki sensacyjne. Bohaterami są zarówno postaci autentyczne, jak i fikcyjne, ukazujące ważny problem, historyczną, polityczną, społeczną, artystyczną lub po prostu życiową prawdę.

Serię INNE HISTORIE otwierają trzy powieści: Spiskowcy Michaela André Bernsteina – doskonały thriller polityczny, rozgrywający się w środowisku wschodniogalicyjskich Żydów tuż przed pierwszą wojną światową; Konklawe, głośny bestseller Roberto Pazziego o intrygach watykańskich po śmierci papieża; Powrót do domu – ceniony przez krytykę debiut Natashy Radojčić-Kane, przejmująca opowieść o współczesnej, leczącej wojenne rany Bośni. W dalszej kolejności ukażą się: Rachuba świata Daniela Kehlmanna – koleje życia dwóch wyrastających ponad swoją epokę geniuszy: Carla Friedricha Gaussa i Aleksandra von Humboldta oraz – Pamiętniki Hadriana Marguerite Yourcenar, wciągające studium psychologiczne człowieka i władcy przedstawione na tle państwa rzymskiego w czasach jego świetności; powieść w formie pamiętników pisanych przez cesarza Hadriana na łożu śmierci.

INNE HISTORIE to wydarzenia opisane z punktu widzenia zwykłych i niezwykłych ludzi; to przemiany widziane oczyma ich twórców i uczestników; to w końcu podejrzane przez dziurkę od klucza fascynujące obrazy dziejów i zdarzeń. Na tle wielkiej Historii toczą się równie ważne i wciągające historie bohaterów naszych powieści.

Premiera 29 marca 2007!
Wydawnictwo:
http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=537

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *