Dziecko na pokładzie – uczestnicy wyprawy

Założyciel fundacji "Marek Kamiński Foundation", która na celu ma m.in. organizację wypraw, wspieranie eksploracji rejonów polarnych oraz innych miejsc na kuli ziemskiej, propagowanie polarystyki i ekologii ale również organizowanie pomocy dla dzieci ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z domów dziecka, z rodzin zagrożonych oraz dzieci niepełnosprawnych, a także cierpiących na szczególnie uciążliwe lub nieuleczalne choroby.

Członek The Explorers Club w Nowym Jorku. Autor książki "Moje Bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998", która zdobyła Nagrodę Artusa dla Najlepszej Książki Roku 1998 oraz nagrodę im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl". Współautor książki "Nie tylko biegun" oraz książki dla dzieci "Poczta Polska, czyli niezwykłe dzieje pewnego listu". Autor książki "Razem na biegun" opowiadającej o tym jak piętnastoletni niepełnosprawny chłopiec, wraz z Markiem Kamińskim, Wojtkiem Ostrowskim i Wojtkiem Moskalem dociera na Biegun Północny Ziemi. "Razem na biegun" jest zapisem tego jak coś z pozoru niemożliwego, staje się możliwe.

Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zdobycie bieguna północnego.

Pozostałe wyprawy Marka Kamińskiego:

  • 1990 – Spitsbergen
  • 1993 – Pierwsze polskie przejście Grenlandii, 600 km
  • 1996 – Próba samotnego trawersu Antarktydy, 1450 km
  • 1997/98 – trawers Gór Ellswortha, najwyższy szczyt Antarktydy Mt. Vinston
  • 1998 – Andy, Boliwia
  • 1999 – Przejście pustyni Gibsona, 700 km
  • 1999/2000 – Przepłynięcie Atlantyku jachtem Gemini oraz katamaranem
  • 2000 – Trawers Grenlandii, 600 km w 13 dni 2000

Katarzyna Kamińska
Malarka, absolwentka ASP w Łodzi, żona Marka Kamińskiego. Odbyła wiele podróży z Markiem Kamińskim, m.in. na Kilimanjaro, Biegun Północny (była pierwszą Polką na Biegunie), do źródeł Amazonki (była jedyną kobietą wśród członków wyprawy), do Izraela, była równiez na Zanzibarze.

Dwukrotnie była na Dolomitach z Markiem Kamińskim i Leszkiem Cichym i tam zaliczyła wiele trudnych tras. Pomysłodwaczyni wyprawy "Baby on board"

Pola Kamińska
Mała podróżniczka odbyła juz kilka wypraw z rodzicami. Była między innymi w Kopenhadze oraz w Turcji, a wakacje 2005 spędziła w Tatrach i Karkonoszach. Pola stawia juz pierwsze kroki w dyplomacji. W wieku 2 miesięcy była najmłodszym uczestnikiem oficjalnego lunchu w Ambasadzie Polskiej w Kopenhadze. Doskonale dopasowała sie do sytuacji – wraz z rozpoczęciem głównego posiłku, również zaczęła domagać się jedzenia na dobre odciągając tym samym od stołu mamę. Mała bohaterka wyprawy jest dzieckiem o bardzo zdecydowanym charakterze – zawsze stawia na swoim, daltego będzie miała duży wpływ na przebieg podróży.
Pola ma wielkie oczy, z których wygląda wielka ciekawość świata. Łatwo odnieść wrażenie, żę chce połknąć wzrokiem cały świat, nie przeoczyć żadnego zjawiska, żadnej osoby.

Aja
Pięcioletni pies podróżnik. Aja była prezentem na Boże Narodzenie w 2001 roku od ojca Marka Kamińskiego.

Jako członek rodziny podróżników. Aja odbyła już wiele wypraw. Była w dolomitach, w Egipcie, w Nowym Jorku (gdzie lądowała w kabinie pilotów), a także w Kanadzie pod wodospadem Niagarą i w wielu innych miejscach.

Aja jedzie zawsze tam gdzie jadą Marek i Kasia. Obecnie jest również wspaniałym przyjacielem i opiekunem półtorarocznej Poli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *